Geniz Eti Ameliyatı

Nazal polipler nazal geçişlerinizin yahut sinüslerin astarında yumuşak, ağrısız büyümelerdir. Gözyaşı ya da üzüm üzere asarlar. Nazal bir polip, burun yahut sinüslerin astarından büyüyen yeterli huylu (kansersiz) bir tümördür. Bu polipler ekseriyetle hem sağ hem de sol burun geçişlerinde meydana gelir ve hava akışını maniler. Burnunu tıknaz hissettirebilir ve koku alma hissini azaltabilir. Burundaki tüm büyüme polipler değildir.

Burun polipleri, çoklukla bariz bir nedenden dolayı olmamasına karşın, burun astarının kronik (uzun süreli) iltihabından kaynaklanabilir. Kronik saman nezlesi olan şahıslar (alerjik rinit),nazal polipler geliştirmek için başkalarından daha mümkündür. Ek olarak, nazal polipler çoklukla kistik fibrozlu çocuklarda gelişir.

Belirtiler

Nazal poliplerin temel belirtileri şunlardır:

Burnunuzdan nefes almakta zorluk

Burnunuzdan daima boşaltma

Kalıcı tıkanıklık ve yüz rahatsızlığı

Sık sinüs enfeksiyonları

Kokusu kaybı

Aşağıdaki durumlarda çabucak tıbbi yardım alın:

Nefes almada önemli sorun

Semptomların apansız kötüleşmesi

Çift vizyon, azaltılmış görüş yahut gözlerinizi hareket ettirmek için hudutlu yetenek

Gözlerin etrafında şiddetli şişlik

Yüksek ateş ya da başınızı öne gerçek alamama ile birlikte artan şiddetli baş ağrısı.

Nedenler

Bilim adamları, nazal poliplerin nedenini şimdi tam olarak anlamadı. Birtakım beşerler neden kronik iltihaplanma yahut neden devam eden iltihaplanma neden kimi insanlarda polip oluşumu tetikler ve başkalarında değil açık değildir.

Teşhis

Doktorunuz tıbbi geçmişinizi soracaktır. Muhtemelen saman nezlesi, astım yahut aspirin alerjisi olup olmadığını soracaktır.

Doktor çoklukla kulak burun boğaz uzmanı (kulak burun boğaz uzmanı) burnunuzu inceleyecek ve sarıdan griye renkli yarı saydam kitleler arayacaktır. Çoklukla burun tıkanıklarınızı nazal endoskop ismi verilen özel bir aletle, kameraya bağlı küçük, esnek bir tüple inceleyerek polipleri tespit edebilir.

Bazen, poliplerin yerini ve boyutunu belirlemek için bilgisayarlı tomografi (CT) taraması kullanılabilir. CT taraması, poliplerin burundan mı yoksa sinüslerden mi geldiğini de söyleyecektir.

Nazal polipler çabucak hemen her iki tarafta da ortaya çıkar. Şayet bir polip yalnızca bir tarafta görülürse, büyümenin daha önemli bir şey olmadığından emin olmak için bir CT taraması yapılmalıdır. Tarama ayrıyeten büyümenin boyutunu hakikat bir formda gösterebilir.

Nazal pasajlarınızı incelemenize ek olarak, hekiminiz tıbbi geçmişinizi soracaktır. Muhtemelen saman nezlesi yahut alerjik rinit, astım yahut aspirin alerjisi olup olmadığını sorar.

Önleme

Aşağıdaki stratejilerle tedavi edildikten sonra burun poliplerinin gelişmesi yahut nazal poliplerin tekrarlanma mümkünlüğünü azaltmaya yardımcı olabilirsiniz:

Alerjileri ve astımı yönetin. Astım ve alerjileri yönetmek için hekiminizin tedavi tekliflerine uyun. Belirtileriniz güzel denetim edilmediyse, tedavi planınızı değiştirmek hakkında hekiminizle konuşun.

Nazal irritanlardan kaçının. Mümkün olduğunca, alerjenler, tütün dumanı, kimyasal dumanlar, toz ve ince döküntüler üzere burun ve sinüslerin iltihaplanmasına yahut tahrişine katkıda bulunabilecek hava kaynaklı hususları solumaktan kaçının.

İyi hijyen uygulayın. Ellerinizi nizamlı olarak ve yeterlice yıkayın. Bu, nazal geçişlerin ve sinüslerin iltihaplanmasına neden olabilen bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı korunmanın en âlâ yollarından biridir.

Evinizi nemlendirin. Konutunuzdaki hava kuru olma eğiliminde ise bir nemlendirici kullanın. Bu, teneffüs pasajlarınızın nemlenmesine yardımcı olabilir, sinüslerden gelen mukus akışını güzelleştirebilir ve tıkanıklığı ve inflamasyonu önlemeye yardımcı olabilir.

Nazal durulama yahut nazal lavaj kullanın. Nazal geçişlerinizi durulamak için bir tuzlu su (salin) spreyi kullanın. Bu, mukus akışını artırabilir ve alerjenleri ve başka tahriş edici unsurları giderebilir.

Kendi durulama suyunu yaparsanız, damıtılmış, steril, evvelce haşlanmış ve soğutulmuş su kullanın yahut sulama solüsyonunu oluşturmak için 1 mikronluk yahut daha küçük bir gözenek büyüklüğüne sahip bir filtre kullanarak filtreleyin. Ayrıyeten, her kullanımdan sonra, misal biçimde damıtılmış, steril, evvelce haşlanmış ve soğutulmuş yahut filtrelenmiş suyla yıkamayı ve hava-kurumaya açık bıraktığınızdan emin olun.

Tedavi

Nazal polipler küçük ise, hekiminiz kortikosteroid içeren bir burun spreyi reçete edebilir. Bu ilaç, polipleri yavaşça daraltır.

Cerrahi ameliyat için küçük bir tüp kullanabilir. Bu, yüzünde bir dış kesi yapmak gereksinimini ortadan kaldırır. Cerrah polip dokusunun bir kısmını daha yakından incelemek için bir laboratuvara gönderecektir. Az durumlarda, bir polip üzere görünen şey öteki bir şey olarak ortaya çıkabilir.

Çoğu vakit nazal polipli şahıslarda her iki burun deliği bulunur. Şayet bir geniz eti sadece bir burun deliğinde ise, o vakit polip çıkarılmalı ya da öteki bir şey olmadığından emin olmak için bir biyopsi alınmalıdır.

Prognoz

Nazal polipleri olan birçok kişi semptomlarını ilaç ve alerji tedavileri ile denetim edebilir.

Başa dön tuşu