Uyku Merkezi ve Horlama Tedavisi

Kbb muayenesi:septum deviasyonu,alt konka hipertrofisi, konka bülloza, büyük bademcik, büyük geniz eti, sinüzit, sinüste polip, uzamış küç lisan, gevşek yumuşak damak, lisan kökü büyümesi, çene eklemi bozuklukları
Polisomnografik tetkik ve sonuçların kıymetlendirilmesi :Polisomnografi horlama, uyku apnesi, teşhisinde kullanılan ve gece uykusu boyunca hastanın beyin dalgalarının, göz hareketlerinin, teneffüs faaliyetlerinin, kanındaki oksijen yüzdesinin ve kas aktivitesinin ölçülmesi ile yapılan incelemedir.1 saatlik Apne indexi ve Apne +Hipopne indexini verir. Bu sonuçlara nazaran hastanın hangi tıp tedaviden fayyda göreceğine karar verilir. Hastanemizde 1 gece yatarak kbb tabibi ve akciğer ve göğüs hastalıkları uzmanı ve takımı tarafından bu tetkik tam olarak yapılmaktadır
Tedavi
A. Obesite : Diyet tedavisi (Hastanemizde diyetisyen tarafından takip edilir)

B. Ameliyat Çeşitleri
-Burun ameliyatları: Septoplasti, konkaplasti
-Endoskopik sinüs cerrahisi (sinüs polp varlığında)
-İri bademciklerin alınması
-Anterior palatoplasti (yumuşak damak bölgesinden mukoza çıkartarak sütürler ıle damak bölgesinin gerginliğini arttırmak)
-Lateral farengoplasti (damak bölgesinden posterio plikayı gerdirme operasyonu)
-Dilköküne müdahele
-Ağız içi cihazlar

C. Horlama cihazı
– CPAP (Continuous Positive Airway Pressure ? Daima Olumlu Havayolu Basıncı) ve BİPAP (Bi-level Positive Airway Pressure- İki Dereceli Müspet Havayolu Basıncı)
Her iki aygıtta OSA(tıkayıcı uyku apnesi) tedavisinde kullanılmaktadır. Hangi aygıtın kulanılması polisomnografi (PSG) testi sonrasında doktor belirlenir.

Kbb muayenesi ve gerek görülürse yapılan polisomnografik tetkik sonuçların değerlendirmesinde hastamıza operasyon çeşitlerinden birini yahut CPAP/BİPAP aletini yahut operayon ve sonrasında CPAP/BİPAP aygıtı öneriyoruz.

Başa dön tuşu