BURUN ESTETİĞİ

Bu operasyon ile ilgili bilhassa internette çok fazla gerçek ve yanlış bilgi mevcut. Bu türlü bir yazı hazırlamak istememizdeki en değerli neden, bu var olan bilgi kirliliğinden sıyrılıp, gerçek bilgi sağlayabilmek. Bu rehberde, ameliyat öncesinde ve sonrasında neler yapmanız gerektiği, ameliyat planlamanız, tabip seçimi üzere tüm süreç ve planlamayı ayrıntılı olarak size anlatmak istedik.

“Bu ameliyat herkes için bir tahlil değildir” görüşünde bir cerrah olarak, ameliyatı neden istediğiniz, yararları, limitleri ve riskleriyle ilgili tahlili sizinle birlikte yaparım ama ameliyat kararı külliyen size ilişkin bir karardır.

Burnun mevcut yapısı ve yüze olan orantısına bağlı olarak hedeflenen öncelikle, burnun yine şekillendirilerek yüze ve yüzün başka yapılarına ahenginin sağlanmasıdır. Burun kökü, burun orta kısmı ve burun ucunun kendi içerisinde bir istikrarı olması gerekir, rinoplasti ile bu istikrar ve ahenk sağlanır. Bir başka değerli amaç ise burnun gerçek nefes alma fonksiyonunu sağlıklı olarak yerine getirmesidir.

Ameliyatı ile yüze uyumlu ve orantılı büyüklüğe sahip, sağlıklı nefes alma işlevi olan bir burun hedeflenmektedir. Varolan kanının tersine bu ameliyat yalnızca burun küçültmek için yapılmaz. Burnun uzunluğu ve yüksekliğinin yüzün öbür oluşumlarına oranı olması gerekenden küçükse bu oranı düzeltmek için kemik ve kıkırdak ekleri yapılarak burunda büyütme ve uzatma uygulaması yapılır. Yüz ile olan orantısı uyumlu, rastgele asimetrik imajı olmayan, estetik ameliyat olduğu diğerleri tarafından anlaşılmayan ve doğal görünümü olan burun başarılı bir cerrah ve başarılı bir ameliyata işaret etmektedir.

Amaç yüzdeki başka oluşumlarla uygun orantı ve büyüklüğe sahip düzgün nefes alma işlevi olan bir burun oluşturmaktır. Şayet burnun uzunluğu ve yüksekliği yüzün öteki oluşumlarıyla oransal olarak küçük ise bu oranı düzeltmek için kıkırdak ve kemik ekleri ile burnu büyütücü ve uzatıcı süreçler yapılabilir. Bize nazaran en hoş sonuçlar estetik ameliyat olduğu öbürleri tarafından anlaşılmayan rastgele bir asimetrisi olmayan, yüz ile orantısı uyumlu ve doğal burunlardır.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi?

Ameliyat öncesinde yapılan muayenede hekim hasta görüşmesi epey değerlidir. Hastanın tüm beklentilerini hekimine hakikat ve net bir biçimde tabir ediyor olması, beklentilerinin gerçekçi olup olmamasının konuşulup tartışılıyor olması ameliyat sonucunu etkileyebilecek kadar kıymetlidir. Herkesin burnu kemik, kıkırdak ve deri yapıları bakımından farklıdır. Bu nedenle ameliyat sonucu her hastada farklılık gösterecektir. Burnun kendine özel deri, kıkırdak ve kemik özelliği sonuç üzerinde önemli bir rol oynar. İnce derili kemik ve kıkırdak biçimlendirilmesi yapılacak burunda sonuç harika olurken, kalın ve yağlı burun ucu derisine sahip, zayıf kıkırdaklı bir burundan tıpkı sonucu almak mümkün olmayabilir.

Varolan bu risklerin dışında, hastaya özel planlanmış ameliyatta da riskler olabilir. Bunun nedeni her rinoplastinin bir başkasından farklı olmasıdır. Cerrahi uygulamada hiç bir sorun yoktur ancak öngürülemeyen bir şey çıkabilir ve böylece istenmeyen bir sonuçla müsabaka riski olabilir. Örnek vermek gerekirse, burunda daha evvel olmayan asimetri oluşabilir.

Çok küçük bir ihtimalde olsa burnunuzun ameliyat sonrası biçiminden memnun olmadığınız bir imajla müsabaka bahtınız vardır. Burnunuza yapılmış ve mutsuz olmanıza sebep veren bu yanılgılar tecrübeli bir cerrahin elinde düzeltilip, revize edilecektir. ameliyat ameliyatı sırasında hiç beklenmeyen o şanssızlığı yaşama ihtimali ve burnu tekrar eski haline getirilemeyen o kişi olma ihtimali milyonda bir de olsa maalesef var.

Diğer kozmetik cerrahilerde olduğu üzere, ameliyat kendi içinde minör riskleri mevcuttur. Her cerrahi operasyon içerisinde varolan enfeksiyon, ilaca karşı tepki ve ameliyat sonrası kanama üzere riskler rinoplasti içinde risktir.

Başa dön tuşu