Horlama

HORLAMANIN SEBEBİ NEDİR ?
Horlama ağızdan başlayarak akciğerlere kadar hava yolunda rastgele bir tıkanıklığa bağlı meseledir. En çok rastlanan sebep ise çocukluk çağında geniz eti ve bademcik büyümesi, erişkinlerde ise burunda kemik eğriliği (deviasyon) ve burun eti (konka) büyümesidir.  Eğer alt teneffüs yolları dediğimiz akciğer ve göğüs kaynaklı bir sorun var ise göğüs hastalıkları tarafından hastanın takip edilmesi uygundur.

HORLAMA ÖNEMLİ BİR SORUN MU?
Evet, horlama ve ileriki kademelerde uyku apnesi hem çocukluk çağında hem erişkin yaşlarda önemli bir problemdir. Horlama ve uyku apnesi demek nefes yollarında tıkanıklık nedeni ile kalp beyin ve akciğerlerin kâfi oksijen alamaması demektir. Dolayısı ile çocukluk çağlarında sık enfeksiyon, büyüme ve gelişme geriliği, dikkat dağınıklığı, hiperaktiviteye sebep olduğu üzere yaşamsal işlevlere da olumsuz tesir yapmaktadır. Erişkinlerde ise birinci başlarda gün uzunluğu yorgunlukla ömür kalitesini düşürmekle başlayıp yaş ilerledikçe kâfi oksijen alamamaya bağlı ani kalp krizi, beyin kanaması üzere yaşamsal risklere sebep olabilir.

TEDAVİSİ NASIL ?
Bu kadar risk taşıyan sorunun tedavisi ise bu riskleri göze almaya değmeyecek kadar kolaydır aslında.
KBB muayenesi sonucunda burunda kemik eğriliği, konka  büyümesi, geniz eti, bademcik büyümesi tespit  edildiğinde bunların cerrahi formülle alınması, düzeltilmesi ve sonuçları son derece yüz güldürücüdür. 
Tedavi bahtı varken yaşamsal riskler almaya ve ömür kalitenizi düşürmeye gerek var mı? 
Siz ya da bir yakınınızda horlama sorunu var ise vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmanızı tavsiye ederiz.

Başa dön tuşu