ÜFÜRÜM

ÜFÜRÜM

Üfürüm kalbin dinlenmesi sırasında tabip tarafından duyulan ek sestir. Çocukluklarda 2-5 yaş ortası çok sık olarak üfürüm duyulur. Değerli olan bu üfürümlerin günahsız olup olmadığının değerlendirilmesidir. Üfürüm kalpte delik demek değildir.

Üç tip üfürüm vardır:

  1. Masum üfürüm
  2. Fonksiyonel üfürüm
  3. Patolojik üfürüm
  • Masum üfürümlerde kalpte rastgele bir yapısal sorun yoktur, kalp büsbütün olağandır. Bu tip üfürümün nedeni muhakkak değildir ve vakitle kaybolur. Ateş sırasında üfürümün şiddeti artar. Bu tip üfürümlerde çocuk kardiyoloğu tarafından muayene ve gerekirse ekokardiyografi yapılarak yapısal sorun olmadığı nihaileştirilmesi koşuldur. Şayet yapısal kalp hastalığı olmadığı görülürse takibe gerek yoktur.
  • Fonksiyonel üfürüm; kansızlık ve tiroit bezinin çok çalışması durumunda duyulan üfürümlerdir. Bu tip üfürümlerde kalpte sorun yoktur ve altta yatan hastalığın tedavisi ile üfürüm kaybolur.
  • Patolojik üfürüm; kalpte doğuştan var olan yahut sonradan gelişen rastgele bir yapısal sorunda duyulan üfürümlerdir. Patolojik üfürümlerde kalpte delik, kalp kapaklarında darlık yahut yetersizlik, akciğer damarında yahut şah damarında darlık üzere kıymetli sorunlar olabilir. Bu nedenle, her ne kadar tecrübeli bir tabip patolojik ve temiz üfürüm ayırımını yapabilirse de, muayenede üfürüm duyulan her hastanın çocuk kardiyoloğu tarafından görülmesi önerilir.
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu