SEREBRAL PALSİ HASTALARININ BESLENMESİNDE GASTROSTOMİ TÜPÜ UYGULANIMI

ARTIK SIKINTISIZ BESLENEBİLİYORUM

Serebral palsi (beyin felci) her 1000 canlı doğumda 2-3 çocukta görülen beyinde kalıcı hasarla karakterize bir hastalıktır. Sebebi anne karnında, doğumda ve doğum sonrası birçok sebebe bağlı olabilmektedir. Birinci yaşlarda oturma, yürüme ve konuşma geriliği biçiminde belirti verebileceği üzere el tercihinin iki yaştan evvel gelişmesi, anlamsız geceler uzunluğu ağlama, tükrüğünü yutamama, yemek yemeyi red etme, lisanını dışarıya çıkarma, boynunu tutamama formunda birçok belirti verebilmektedir. Serebral palsinin spastik dediğimiz alt tipinde kollarda bacaklarda ağır sertlik, haraket kısıtlılıkları hastadan hastaya farklı seviyelerde olabilmektedir. Hastaların neredeyse tamamına fizik tedavi önerilmektedir.

Serebral palsili hastaların %85-90’ında değişik seviyelerde beslenme sorunları olmaktadır. Bilhassa ağır serebral palsili çocuklarda kasılmalara bağlı olarak yeme, çiğneme ve yutma sorunları sıklıkla olmaktadır. Bu çocukların öğünlerini yemeleri 2-5 saat ortasında değişmekte ve kâfi kalorilerini alamamaktadırlar. Giderek zayıflamaktadırlar. Sıklıkla kendi tükrükleri ve yedikleri besinlerini akciğerlerine kaçırarak daima ağır bakımlarda yaşamaya mahkum olmaktadırlar.

PEG dediğimiz gastrostomi tüpü uygulanımı çocuk cerrahisi ya da çocuk gastroenteroloji uzmanları tarafından 15 dakikalık bir uygulama ile kolay kolay takılmaktadır. Çocuklara bu uygulama çok rahat bir formda uygulanabilmektedir. Takıldıktan sonra bir sorun olursa ya da çıkarılması icap eder ise 5 dakikalık bir müdahale ile çıkarılmaktadır. Yara yeri kapatıldıktan bir hafta sonra bizatihi kalıcı olarak iyileşebilmektedir.

PEG 15 santimlik bir hortumdur. Bu hortumun bir ucu midede bir ucu da dışarda yer almaktadır. Dış kısmında bir kapatma mandalı vardır. Yemek vereceğimiz vakit bu mandal açılarak enjektör ile sıvı bütün besinler verilebilmektedir. Gastrostomi tüpü uygulaması sonrası hastaya ağızdan da yemek verilebilmektedir. Hortumdan geçebilecek tüm besinleri ve ilaçlarını bu yoldan rahatlıkla verilebilmektedir. Bu süreç sayesinde çocuğunuz her öğününü rahatlıkla yiyebilmekte, süratlice kilo alarak hoşlaşmaktadır. Kilo alan çocukta direnci artarak daha az hasta olur. Hastaneye yatış sıklığı azalır. Annede çocukta memnun olurlar. Ağızdan yeme sorunu yaşayan ve bu uygulamayı yaptıran aileler inanın sonradan erken yaptırmadıkları ve çekindikleri için çok üzülüyorlar.

Başa dön tuşu