Rinoplasti

Burun, insan bedeninde koku alma, soluma ve soluduğumuz havanın ısısını ve nemini ayarlamada kıymetli bir organdır. Bunun yanında yüzün tam ortasındaki pozisyonu itibariyle yüzün estetik açıdan en kıymetli organıdır diyebiliriz. Burnun işlevselliğinde ve/veya imajındaki olumsuz değişimler insanı hem fizyolojik açıdan hem de ruhsal açıdan olumsuz etkilemektedir. Septorinoplasti (burnun işlevsel ve estetik cerrahisi) ameliyatı bu sorunları ortadan kaldırmak için uygulanan bir cerrahi süreçtir. Bu cerrahide hem burnun işlevlerini yerine getirmesi hem de estetik olarak yüz hoşluğuna katkıda bulunması hedeflenir.

Burun estetik ameliyatı için başvuran hastaların büyük çoğunluğunda işlevsel bir sorun de mevcuttur. Bu sorunların en başında burundan rahat nefes alamamak gelmektedir. Bu hastaların burun yapıları incelendiğinde burun içerisindeki yapılarda nefes almayı zorlaştıran bozuklukların yanında burnun dış imajında burnun bir tarafa gerçek yan durması, burun ucu düşüklüğü, burun sırtında kemik yahut kıkırdak yapıda çıkıntı olması burun çok büyüklüğü, burun sırtında çöküklük vb. sorunlar olduğu gözlenmektedir. Burun yapısı bu formda sorunlu olan hastaların işlevsel açıdan tam randıman elde edilebilmesi için eş vakitli estetik ameliyatı olmaları gerektiğini düşünmekteyim.

Tamponlar çıkarılırken çok acı olur mu?

Kullandığımız tampon silikon, yumuşak, küçük, alınınca ağrı yapmayan tamponlardır. Bu tamponların ortalarında delik olduğu için hastalar operasyon sonrası tampon varken de burundan nefes alabilirler. Operasyondan 3 sonra tamponlar acısız bir biçimde alınır.

Ne vakit günlük aktivitelere dönebilirim?

Ameliyat sonrası bir gün yatak istirahati gerekecektir. Ameliyatın ikinci gününde saatte 5-10 dakika hafif yürüyüşler yapmanız önerilir. Üçüncü günden sonra konut içi günlük aktivitelerinize başlayabilirsiniz. Yedinci günden sonra çok ağır bir işiniz yok ise iş hayatına dönebilirsiniz. ağır fizikî aktiviteler için ise 3 ay sabretmelisiniz.

Rinoplastiyi hangi formülle yapıyorsunuz?

Ameliyatta çoklukla açık teknik kullanılmaktadır. Açık teknik sayesinde tam görüş sağlayarak operasyonda buruna tam hakimiyet sağlayıp istenilen bütün müdahaleleri yapma imkanı bulunmaktadır. Burun alt kısmında olan 2-3 milimlik kesi yerinin 2-3 ay sonra büsbütün kaybolduğu ve hiç fark edilmediği görünmektedir.

Rinoplasti operasyonu kaç saat sürer?

Ameliyat müddeti şahıstan bireye değişmekle bir arada ortalama 2-3 saat süren bir operasyondur. Ama travmatik burunlarda bu mühlet 3-4 saate kadar uzayabilmektedir.

Ameliyat olmaya karar verdim. Ne yapmalıyım?

Ameliyat öncesi burnunuzun içi ve dışı, ayrıntılı bir biçimde muayene edilir. Burnunuzun dışındaki sorunlar sizinle birlikte değerlendirilip tartışılır. Yüzünüzün 8 değişik açıdan fotoğrafı çekilir, bu pozlar ameliyatı planlamada kullanılır.

Rinoplasti ameliyatında yaş hududu var mıdır?

Bu ameliyat için üst yaş hududu yoktur. 17-18 yaştan sonra estetik burun ameliyatı yapılabilir. Lakin rinoplastide yalnızca fizyolojik yaş değil ruhsal yaşta kıymetlidir. Kişi, rinoplasti üzere burunda ve yüzde kalıcı bir değişiklik oluşturan kararı verebilecek ve sorumluluğunu üstlenebilecek ruhsal erginliğe de ulaşmış olmalıdır.

Başa dön tuşu