Horlama ve Uyku Apnesi

Horlama Nedir?

Horlama, üst teneffüs yolunda meydana gelen engellenme ya da daralmaya bağlı olarak ortaya çıkan sesli ahenge formudur.

Uyku sırasında, teneffüs yolu boşluğunun orofaringeal bölgesinde, anatomik yumuşak dokularda gevşeme meydana gelmesiyle oluşan hava yolu daralması, gerçekleşen hava akımının suratını arttırmaktadır. Böylelikle dar bir hava yolundan süratle gerçekleşen hava akımı, üst teneffüs yolunda bulunan takviyesiz dokuları titreterek gürültülü sesler ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Horlama sonucu ortaya çıkan sesin 85 dB’yi geçebildiği, bu sonun ise kulakların korunması için tavsiye edildiği datalar ortasında bulunmaktadır.

Erkeklerde bayanlara oranla 2 kat daha yaygın halde ortaya çıkan horlama, erişkin erkeklerin yaklaşık olarak %25’ini etkilemektedir. Bu durumun temel sebebi ise, erkeklerde yağ birikiminin ekseriyetle bedenin üst kısmında, bilhassa boyun bölgesinde, bayanlarda ise bedenin alt kısmında gerçekleşmesi biçiminde açıklanmaktadır.

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku, kişinin çeşitli uyaranlarla geri döndürülebilen bilinçsizlik halidir. Uyku, bütün bir beden organizmasının dinlenmesini sağlayan faal bir yenilenme süreci olarak tanımlanabilmektedir. Bu bakımdan uykuyu pasif bir durum olarak ele almamak ve sağlıklı bir hayatın en kıymetli gereksinimlerinden birini oluşturan etkin bir yenilenme süreci halinde pahalandırmak gerekmektedir.

Nitelikli ve kaliteli bir uyku sağlıklı bir beden için kilit bir ehemmiyet taşıdığı üzere, kalitesiz uyku bedende çeşitli olumsuz tesirler oluşturarak gözlemlenebilmektedir. Kalitesiz uyku bedende; konsantrasyon eksikliği, dikkatsizlik, yorgunluk, halsizlik ve uyku haliyle kendini gösterebildiği üzere, kalpte ritim bozuklukları, yüksek tansiyon, felç yahut ani ölümlere de sebep olabilen uyku apnesi durumunu ortaya çıkarabilmektedir.

Uyku apnesi, uyku ve horlama sırasında teneffüs durması olarak tanımlanabilmektedir. Uyku apnesi, horlama sebebiyle ortaya çıkan en değerli hastalıklardan birini oluşturmaktadır. Uyku sırasında teneffüsün durması ve nefes alıp vermenin yüzeysel hale gelmesi durumu manasına gelen uyku apnesi, gece uzunluğu tekraren tekrarlayabilmektedir.

Uyku sırasında orta sıra ortaya çıkan teneffüs durması durumu, zararsız ve yetişkin insanlarda sıklıkla karşılaşılan bir durum olarak tanımlanmaktadır. Lakin uyku apnesinde oluşan apne epizotlarının her birinin 10 saniyeden fazla sürmesi, bir saat içerisinde 7-10 kezden yahut gece boyunca 30’dan fazla meydana gelmesi, patolojik bir durum olarak kabul edilmektedir.

Uyku Apnesinin Nedenleri Nelerdir?

Uyku apnesinin temel nedenini, boğazda bulunan kaslarda, havanın geçeceği alanı kapatacak nitelikte bir gevşeme meydana gelmesi oluşturmaktadır. Üst teneffüs yolunda oluşan darlık, çocukluk periyodundan itibaren üst teneffüs yolunda yıpranmaya sebep olarak, ilerleyen süreçte uyku apnesi sendromunu meydana getirebilmektedir. Uyku apnesi yalnızca yetişkinlerde değil, çocuklarda da görülebilen bir durumdur. Bu bakımdan uyku apnesinin nedenlerini şöyle sıralayabilmekteyiz;

-Fazla kilolara sahip olunması

-Büyük bademciklere sahip olunması

-Büyük geniz eti

Horlama, uyku apnesi bulunan şahıslarda ortalama 3-4 kat fazla, kaba ve gürültülü halde gerçekleşmektedir. Uyku apnesinin tam olarak nedeni niteliğinde sayılmasa da uyku apne sendromu bulunan hastaların %30-50’sinde hipertansiyon gözlemlenmektedir.

Uyku Apnesinin Belirtileri Nelerdir?

Uyku apnesinin uyku sırasında ortaya çıkan belirtileri olarak şunları sıralayabilmekteyiz;

-Uyku sırasında teneffüsün durması

-Horlama

-Ağız kuruluğu

-Terleme

-Uyku sırasında huzursuzluk

-Reflü

-Sık sık idrara kalkma

Uyku apnesinin gece uykusunda oluşturduğu olumsuz tesirin sonuçları olarak nitelendirilebilecek olan uyanıklık hali belirtilerinde şunları sıralayabilmekteyiz;

-Baş ağrısı

-Unutkanlık

-Konsantrasyon bozukluğu

-Depresyon

-Uykudan dinlenmiş ve dinç biçimde uyanamama

-Uykusuzluk ve yorgunluk hali

Horlamanın yanı sıra bireyde nefes darlığı, sık sık iç çekme, el hareketleriyle çırpınarak uyanmaya çalışma durumları kelam konusu olabilmektedir. Uyku apnesinde sık ve uzun müddetli teneffüs durmaları, sabah yorgun uyanma durumları en sık görülen belirtileri oluşturmaktadır.

Uyku apnesi; uykuda ani vefat, kalp yetmezliği, kalp krizi, inme üzere önemli hayati durumlara sebep olabilmektedir. Uyku apnesi, akciğer hastalarında teneffüs yetmezliğine, obez hastalarında kilo verme zorluklarına, cinsel isteksizlik ve iktidarsızlığa, denetim altına alınamayan diyabet durumlarına sebep olabilmektedir.

Uyku Apnesi Testi

Uyku apnesi hastalığının teşhisi ve tedavisinde “Polisomnografi” ismi verilen uyku apnesi testi, uyku mühletince bütün beyin aktivitesinin ve solumun işlevlerinin kaydedildiği testtir.

Uyku apnesi testi uygulamasıyla, uyku sırasında oluşan beyin dalgaları, göz hareketleri, ağız ve burundan gerçekleşen hava akımı, horlama, kalp atış suratı, bacak hareketleri ve oksijen düzeyleri ölçülmekte, bu doğrultuda tedavi için detaylı değerlendirmeler gerçekleştirilebilmektedir.

Hastaların bir gece uyku odasında kalmalarıyla gerçekleştirilen uyku apnesi testi, sabaha kadar alınan kayıtlar doğrultusunda yapılan detaylı değerlendirmelerle tedavi için data oluşturmaktadır.

Başa dön tuşu