Ri̇noplasti̇ – Rinoplasti | kbbhastaliklar.com

Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti, burnun yüz oranına göre yeniden şekillendirildiği ve yüz profilini olumlu etkileyen önemli cerrahi işlemlerden biridir. Burun yüzümüzün tam ortasında yer almaktadır ve yüzümüzün en önemli belirleyicilerinden biridir. Dolayısıyla operasyon öncesi yüz analizi yapılarak burun hatlarının yüze oranı hesaplanarak yüz uyumu göz önüne alınır. Yüzün yuvarlak ve kare olması, göz açısı ve dudak açısı bu operasyonda doğru bir operasyon yapabilmek adına önemlidir.

Rinoplasti Hangi Yaş Grupları İçin Uygundur?

Rinoplastide herhangi bir yaş kısıtlaması yoktur. 18 yaşına gelmiş herkes kendi isteğiyle bu ameliyatı olabilir. 18 yaşından küçük ise mutlaka aile onayı alınması gerekir. Daha önce zorunlu olmadıkça yapılması önerilmez. Eğer rinoplasti sadece estetik amaçlı yapılıyor ise kemik gelişimini tamamladığı, ergenlik dönemi sonundaki kişilerde ameliyat gerçekleştirilebilir.

Rinoplasti Hangi Durumlarda Yapılır?

-Burun şekil bozukluğu (Burun açısını ayarlama, eğrilikleri giderme, burun ucunu yeniden şekillendirme, darbeleri çökmeleri ve yapısal kusurları düzeltme, burun boyunu küçültme ya da büyültme)

-Burun nefes almada güçlük, burun eğriliğinin burun sırtına yakın bir bölgeden kaynaklanması

-Daha önce burun ameliyatı geçirmiş olma (Revizyon)

Hem burun şekil bozukluğuna sahip hem de burun nefes almada güçlük çeken kişilerde gerçekleştirilen bu operasyonla iki sorun da hastanın yaşantısına herhangi bir olumsuzluk katmayacak şekilde çözülmüş olur.

Ameliyat öncesinde doktorunuz tarafından kulak burun boğaz muayenesi yapılır. Bu muayeneyle birlikte burun var olan gözle görülebilen eğrilikler, burnun uç kısmının direnci, yan kanatların yapısı, derin nefes alınca çöküp çökmemesi doktorunuz tarafından değerlendirilir. Muayene doğrultusunda doktorun ve hastanın ortak kararıyla birlikte ameliyat sonrası burnun ne kadar kaldırılacağı planlanır. Aspirin vb ilaçların yanı sıra bazı bitkisel ve alternatif tıp ilaçlarının da ameliyattan 1 hafta önce kesilmesi önerilir. Ameliyat sırasında kadınlarda oje ve makyaj erkeklerde ise sakal ve bıyık olmaması gerekmektedir.

Rinoplasti Nasıl Bir Operasyondur?

Bu operasyon günübirlik bir süreçte gerçekleşmektedir. Burun estetiği ameliyatı kapalı ve açık olmak üzere iki teknikle yapılır. Açık teknikte burun orta bölmesine bir kesi yapılarak cerrahi işlem uygulanırken, kapalı teknikte bu kesiler burun içerisinden yapılır. Açık teknik daha çok burun eğriliklerinin ileri derecede olduğu hastalarda, ikinci kez burun ameliyatı geçiren hastalarda, burun ucunun çok düşük ya da yüksek olan hastalarda uygulanır. Ancak bu ameliyatlardaki kesiler burun üzerinde ciddi bir iz bırakmaz. Kapalı teknikte ise ciddi burun eğriliği olmayan ve burun ucunda çok fazla değişikliğe ihtiyaç duyulmayan hastalarda uygulanır. Ameliyat yaklaşık 1,5 saat sürmekte ve hemen sonrasında hastalar günlük hayatlarına kolaylıkla devam edebilmektedir. Ameliyat sonrası kanama, şişlik,morluk gibi birtakım olumsuzluklarla karşılaşmamaları için hastalarımıza ilk 48 saat aralıklarla buz tatbiki önermekteyiz. Baş yukarıda olacak şekilde yatmak ödemi azaltır, burundan hafif kanlı akıntı normaldir. Özellikle hapşırma,ıkınma sonrası bunlar da artış görülebilir ancak bunlar geçici durumlardır. Burunda sonradan gelişen ısı artışı, burun ucunda mordan siyaha dönen renk değişikliği, kızarıklık, kötü kokulu akıntı olması halinde hemen doktorunuza durumu bildirmeniz gerekmektedir. Sonraki süreç tamamen ağrısız geçmektedir. Hastalar ilk 3 gün nefes almakta bir miktar zorluk çekseler de ameliyat sonrası 3. ve 7. gün yapılacak kontroller sonrasında normal hayatlarına rahatlıkla dönebilirler. İşlem sırasında splint denilen silikon kanüller uygulanmakta ve bu kanüller ilk 2 gün hastanın nefes almasını etkilese de 2 gün sonunda kanüllerin çıkmasıyla hasta rahat nefes alabilmektedir. 7. gün sonunda ise burun dışına konan atel adı verilen alüminyum splint çıkarılır. Bu kontroller sonrasında hastalarımız kendilerini daha rahat hissederler.20 gün sonrasında burun şekli yavaş yavaş oturmaktadır. Kemik iyileşmesinin tamamlanması ise 4-6 ayı bulmaktadır. 6 ayın sonuna kadar hafif ödem olabilir. 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu