Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı boyun omurları ortasında bulunan kıkırdağın, omurilik bölgesine yanlışsız yer değiştirmesi sonucu hudutlara ve omuriliğe baskı yapması ile ortaya çıkan hastalıktır. Boyun bölgesini etkileyen travmalar, trafik kazaları ve yanlış duruş boyun fıtığının esas nedenleri ortasındadır. Daima oturarak, bilgisayar başında çalışanlarda, boynu sabit tutarak çalışmak durumunda kalan şahıslarda boyun fıtığı daha çok görülür.

BOYUN FITIĞI BELİRTİLERİ

Boyun fıtığı birçok belirti ile kendini gösterir. Bu belirtileri şöyle sıralamak mümkündür:

  • Ensede ağrı ve boyun hareketlerinde kısıtlılık
  • Ellerde ve kollarda kuvvetsizlik, uyuşma ve karıncalanma hissi
  • Sırt ağrısı
  • Omuzlarda ağrı
  • İleri periyotta idrar kaçırma ve yürüme bozukluğu

Hastalar bu belirtilerle doktora başvurduğunda evvel doktor tarafından kıssası dinlenir ve muayenesi yapılır. MR da kesinlikle çekilir. Bu tetkikler sonucunda boyun fıtığının derecesi belirlenir.

BOYUN FITIĞI TEDAVİSİ

Boyun fıtığının tedavisinde öncelikle boynu güçlendirecek bir idman programı uygulanır. Bu idmanlar sayesinde fıtığın ilerlemesini durdurmak hedeflenir. İlaç tedavisi de uygulanır. İdmanlara rağmen şikayetleri devam eden şahıslara fizik tedavi seçeneği sunulur. Fizik tedavi ile fıtığın hudutlara yaptığı basıncın azaltılması amaçlanır.
Hastanın fıtığı büyükse ve ilerlemişse; hastada şiddetli ağrı ve kuvvet kaybı kelam konusu ise ameliyat yapılması gerekir. Boyun fıtığı olan hastaların yalnızca yüzde 2 ila 3’üne ameliyat uygulanır.
Cerrahi tedavide omurilik ve sonlara olan baskının ortadan kaldırılması öncelikli hedeftir. Mikrocerrahi teknik kullanılarak yapılan ameliyatta kıkırdak temizlenir. Böylelikle uyuşma, kuvvet kaybı, ağrı üzere belirtiler yok edilir. Genel anestezi altında, bir saat süren boyun fıtığı ameliyatı sonrasında hasta sonraki gün taburcu edilir. 15 gün içinde olağan yaşantısına geri döner.

AMELİYAT SONRASI DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Ameliyat sonrası bireylerin gündelik yaşantılarında dikkat etmesi gereken noktalar vardır:

  • Boyna bir darbe gelmesine mahzur olunmalıdır.
  • Boyun kaslarını güçlendirmek için idman yapılmalıdır.
  • Boyun daima tıpkı durumda tutulmamalıdır. Örneğin; bilgisayar başında daima çalışan bireyler saat başı masadan kalkmalı, boynunun durumunu değiştirmelidir.
Başa dön tuşu