Spina Bifida / C1 Atlas Kayması, Kırığı / Kafatasında Şişlik, Çukurluk

Spina bifida, yarık omurga manasına gelir ve halk ortasında belde açıklık, bel açılması ismini da alır. Bu tablo, doğumsal omurga anomalilerinden biridir. Çoklukla kemiklerin üstü olağan bir cilt ile örtülüdür, yani dışarıdan görülmez; lakin bu kemiklerde bir açıklık varsa, kelam konusu durum lakin muayene sırasında yahut radyolojik incelemeler sonucunda ortaya çıkar. Bu ayrık omurga tipine tabipler “spina bifida okkülta” ismini verirler.

Kuyruk sokumu, bel, sırt yahut boyun bölgesinde, hatta başın gerisinde saç bitim bölgesinde; bir renk değişikliği, leke yahut ben üzere bir şişlik, çok kıllı bir bölge ya da yalnızca kılların sıralanmasının düzensizleştiği bir alan olması üzere manzaraların tümü alttaki bir kemik açıklığına işaret ediyor olabilir. Bu türlü bir durum tespit edildiğinde hastanın tecrübeli bir beyin cerrahı tarafından ayrıntılı olarak incelenmesi gerekir. Zira bu duruma eşlik eden çok daha önemli bir ekip anomaliler de olabilir.

Nadiren de kemiklerdeki açıklığın üzeri olağan bir deri ile örtülü değildir ve hatta daha doğum sırasında açıktır. Bu tipine ise hekimler “spina bifida aperta” ismini verirler. Bu türlü bir durum tespit edildiğinde hastanın ameliyat edilmesi gerekebilir.

Doktorların C1 yahut atlas kemiği ismini verdikleri kemik, başla boynun birleştiği bölgede yer alır. Bu bölge insan bedeninin hem en karmaşık yapıda olan kısmı ve hem de travmalara karşı en korunmasız olan kısmıdır.

Yüksek süratli araçlarla meydana gelen kazalarda ve spor yaralanmalarında sık sık bu bölgenin yaralanması ile karşılaşıyoruz. C1 yahut atlas kemiğinin kırılması yahut kayması, yani kafatası ve attaki boyun kemikleri ile olan münasebetinin bozulması; bu bölgenin en önemli yaralanmalarından biridir.

Kafatası kemikleri pütürsüz bir top biçiminde değildir alışılmış ki. Yani kafatasında bir ekip kabarıklıklar yahut daha çukur bölgeler olabilir. Hatta saçlı derinin kalınlığındaki değişiklikler bile bu türlü hissetmenize sebep olabilir. Şayet elinize gelen düzensizlik başın sağında ve solunda da birebir formda ise, yani paralel ise endişelenmeyin.

Eğer elinize gelen şişlik yahut çukurluk vakit içinde giderek büyüyorsa yahut ağrılı ise; bilhassa de sağa sola oynatmaya çalıştığınızda deri ile birlikte oynamıyor, yani kemik üzerinde sabit üzere ise yahut saçları aralayıp bakıldığında parlak renkli ise ya da o bölgeden bir akıntı geliyorsa o vakit bir doktora gidebilirsiniz.

Başa dön tuşu