Sinüs, Sinüzit Nedir ?

Sinüs nedir?

Burun boşluğunun etrafını çevreleyen içi hava dolu kemik boşluklara sinüs ismini veririz.

Sinüzit Nedir?

Sinüzit, sinüslerin enfeksiyonu yahut enflamasyonudur. Tipik bir akut sinüzit olayı soğuk algınlığı yahut allerjik bir atak sonucunda fazla ölçüde mukus salgılanması ile ortaya çıkar.Mukozalar o kadar çok şişebilir ki sinüslerin küçük kanalları kapanır. Hava ve mukus burun ile sinüsler ortasında rahat hareket edemezse mukus sinüsler içinde birikir ve basıncın artmasına neden olur. Hangi sinüsün etkilendiğine bağlı olarak yüzde yahut alında , gözler ortasında yahut gerisinde, yanaklarda ve üst dişlerde ağrıya meydana gelir. Sinüs çıkışının uzun mühlet kapandığı durumlarda kronik sinüzit gelişir. Baş ağrısı az görülür fakat akıntı ve makus koku devam eder. Enflamasyonun çok aşırı olması sonucunda polip ismi verilen oluşumlar gelişir. Birtakım sinüzit olguları üst dişteki enfeksiyonun sinüse geçmesi sonucunda oluşur.

Sinüzit Tehikeli midir?

Sinüzit olgularının büyük çoğunluğu tıbbi tedaviye yanıt verir ve tehlikeli değildir. Bununla birlikte sinüs içindeki bir enfeksiyon hem göze hem de beyne çok yakındır. Enfeksiyonun göze yahut beyefendisine yayılması seyrekte olsa mümkündür. Böylelikle sinüzit; bronşit, kronik öksürük yahut astımı alevlendirebilir yahut bunların ortaya cıkmasına neden olur.

Sinüzitin Tedavisi Nasıldır?

Enfeksiyonlar için antibiyotik tedavisi yahut cerrahi müdahale bazen de her ikisi birden gerekebilir. Akut sinüzit çoğunlukla antibiyotik tedavisine cevap verirken kronik için ekseriyetle cerrahi müdahale gerekmektedir. Son yıllarda uygulanan İşlevsel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS) bu hastalıkların tahlilinde uygulanan kıymetli bir tekniktir. Sonuçlar hayli başarılıdır. Şayet bulgular allerji, migren yahut sinüzite benzeyen bir öbür nedenden ötürü ise hekiminiz alternatif bir tedavi planı uygulayacaktır

Burun Poliplerinin Tedavisi Nasıldır?

Öncelikle nedene yönelik tedavi yapılamalı. Bu maksatla Hekim kontrolunda kortizon tedavisi, sinüzit birlikteliğinde antibiotik tedavisi yapılır. Tıbbi tedavinin yetersiz kaldığı durumda cerrahiye başvurulur. Cerrahide burun endoskopları ve kameralar ile görüntüleme teknikleri kullanılır.

Başa dön tuşu