Ri̇noplasti̇ – Dinamik Rinoplasti | kbbhastaliklar.com

Burun zannedildiğinin aksine sabit değil hareketli bir organdır. Nefes alırken, koklama esnasında ve özelliklede gülerken oldukça hareket eder. Bu durum çoğu insanda sorun teşkil etmezken bazı kişilerde burun ucunda belirgin düşme olur bu durum hemen hemen her kişi için estetik bir sorun haline gelir kişinin sosyal ortamlarda gerilmesine ve kendine olan güveninin sarsılmasına neden olabilir.

Klasik rinoplasti tekniklerinde burun ucu düşük olan hastalarda bazı kıkırdak manevraları ile burun ucu kaldırılır. Ama hiçbir zaman unutulmamalıdır ki burnun çok güçlü bir hafızası vardır ve bu hafıza ayrı ayrı burun septumunda, sırtında olduğu gibi burun ucunda da vardır ve güçlüdür. Burun ucu bizim yaptığımız şekil değişikliklerine hem operasyon sırasında direnç gösterir hem de operasyondan yıllar sonra olsa bile hafızası ve buna neden olan güçler ile eski haline gelmeye çalışır. Eğer cerrah operasyonda sırasında sorunu sadece statik olarak görmüş burnun şeklini buna neden olan güçleri kırarak değiştirdi ise zamanla ve burun dinamik (hareketli) iken burun yine eski şeklini alır bu durum özellikle burun ucu düşük ve bu düşüklüğün gülme sırasında arttığı hastalarda belirgindir.

Burun ucunda dinamik ve statik güçlere bakacak olursak. Statik güçler herkes tarafından bilinen burun alt kısmını oluşturan bir çift kıkırdak ve halk arasında burun direği denilen burun septumudur genellikle her düzeydeki cerrah bu kıkırdaklara yaptığı modifikasyon ile burnu istirahat halinde yüz hareketli değilken uygun estetik pozisyonda kurgulayabilir. Halbuki burnumuz hareketlidir mimik hareketlerimiz öfkemize özelliklede gülmemizin şekline göre pozisyon değiştirir.

Eğer ameliyattan önce burun ucu düşük ve gülerken burun ucu daha da düşüyorsa cerrah dinamik güçleri mutlaka kırarak burnun hafızasını sıfırlamalıdır buna da dinamik rinoplasti denir. Burada dinamik güçler; burun alt kıkırdağı dış yanındaki aksesuar kıkırdaklar burun kanadı dış kısmını yukarı kaldıran kaslar, burun ucunu aşağı çeken dudakla burun ucu arası kas, burun kemik iskeleti ve burun tabanı arasında genetik olarak gelişen taban yapısıdır.

Gerekli olgularda cerrahi öncesi ayrıntılı, titiz, profesyonel bir muayene ile bu dinamik güçler değerlendirilmeli ve gerekiyorsa burun hafızası dinamik rinoplasti ile sıfırlanmalıdır. Gerekli kas kesileri, kıkırdak ayırmaları mutlaka yapılmalı cerrah bunları yapmaktan imtina etmemelidir.

Eğer sizin de burun ucunuz düşük ve bundan rahatsızsanız bu durum gülerken daha da kötüleşiyorsa mutlaka bu durumun patofisyolojisine hakim bir cerrah tarafından ayrıntılı bir muayene ve bilgilendirme almalısınız.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu