Rinoplastide Tampon

Rinoplasti ameliyatında hastalarımın ameliyattan evvel en büyük korkusu burun içine konulan tamponlardır. Bilhassa geçmişte ameliyat olmuş hastaların anlattığı öyküler kent efsanesi üzere yayılarak ameliyat öncesi hastaları daima korkutmuştur.

Aslında durum nedir? Neden bu türlü bir dehşet oluşmuştur?

Yanıtı epey kolaydır. Burun ameliyatlarına başlanılan birinci yıllarda en büyük sorun ameliyattan sonra burun içinden gelen kanama ve bunun yarattığı düzgünleşme problemleri olmuştur. Bu kanamayı durduracak ve orada bir baskı yapacak gereçler çabucak hemen tarih boyunca daima kullanılmıştır. Rinoplasti üzere özel ameliyatlarda kullanılan gereçler gelişmediği vakitler burun içine bir ya da iki gün kalan yağlı bezler kullanılırdı. Bunların cerrahi olarak yarattığı kolaylık uzun yıllar boyunca kullanılmalarını sağlamıştır.

Cerrahi olarak kolaylık sağlamışlardır fakat bur hastalar için hiç de o denli olmamıştır. Ameliyattan bir ya da iki gün sonra alınan bu yağlı bilhassa antibiyotik emdirilmiş vazelin kullanılarak yapılan gazlı bezler yapışıklığa neden olmakta ve alınırken hastaların ağrı duymasına neden olmaktaydı. Son yıllarda biomateryal sanayindeki gelişmeler ve hasta konforunun ön plana çıkması ile bu rahatsızlıklar bertaraf edildi.

Son yıllarda artık içi hava yolu içeren ve hastaların nefes almalarını sağlayan Slikon Nazal Split olarak isimlendirilen ve halk ortasında slikon tampon denilen malzemeler kullanılmaktadır. Bu hastalara büyük kolaylıklar sağlamıştır. Ameliyattan sonra bilhassa rinoplasti üzere özel bir teşebbüs sonrası burun içinde dayanak sağladıkları üzere hafiflikleri ve nefes almaya yardımcı olmaları ile hissedilmez olmalarına neden olmuştur. Hatta birtakım merkezlerde ve tabipler bunu tamponsuz burun ameliyatı üzere lanse etmişlerdir.

Rinoplasti ameliyatı görüşmelerimde öncelikle burun tamponu ile ilgili kaygıları gidermeye çalışırım.

Hastalarım anlatılanları silikon tamponlar alınınca hiç bir şey hissetmedikleri vakit tam olarak idrak etmeye başladılar. Slikon tampon da öteki yağlı bez üzere olumlu olarak kent efsanesi üzere dedikodusu dolaşmaya başlayınca hastalar daha az kaygı ile ameliyat görüşmesine gelmeye başlayacaklardır.

Başa dön tuşu