Protein Tozları Nedir?

Bugün sizlerle protein tozları hakkında çok bilinenler ve hiç bilinmeyenleri derleyerek paylaşmak istiyorum. Protein tozları yapı taşları olan amino asitleri  içermekte, ama markasına bağlı olarak içerikleri katkıları ve ölçüleri değişkenlik göstermektedir. Protein tozları preparatları performans arttırıcılar ve katkı unsurları   içerebilmektedir. Bu katkı hususlarına allerji durumları ortaya çıkabilir. Çok protein tozu barsakta emilemediğinden ishale sebep olur. Yeniden kalsiyum eksilterek kemik erimesine neden olabilir. Burada atletlerin olağan bir bireyden fazla alması gereken proteini ne vakit alması kısmı da kıymet taşır. Protein spor sonrası alınmalıdır. 

Protein tozları içerisindeki amino asitler kollu zincirli aminoasitleri de içermektedir. Beslenmemizde lakin desteklerle, lakin doğal besinlerle aldığımız protein kaynaklarını değiştirmek dengeyi sağlayacaktır. Farelerle yapılmış bir deneyde farklı ölçülerde protein tozları verilmiş; olağan alınması gerekenin iki katı protein tozu alanlarda obezite ve hayat müddetlerinin kısaldığı gözlenmiştir. Bu araştırmada tıpkı vakitte serotonin hormonunun tek öncüsü olan triptofan başka amino asitlerle müsabakası sebebiyle emilememiştir. Sonuçta ruh sıhhatimiz ve uyku üzerine tesirleriyle mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin eksikliği ortaya çıkmaktadır. Çalışmada fazla ölçüde protein tozu alan farelerin hayat müddetinin kısalmasının sebebinin; serotonin azlığı ile iştahı artan farelerin obezleşmesi olduğu söylenmiştir.

Depresyon tedavisinde serotonin geri alım inhibitöri ilaçlar kullanılmaktadır. Serotonin eksikliği stres ve düşük karbonhidrat alındığında görülür. Depresyondayken kan şekerini yükseltmeye çalışmamızın ( ağır karbonhidrat tüketimi tatlı çikolata vb) altında aslında serotonini arttırma içgüdüsü vardır. Serotonini arttıran bir başka faktör de kadınlık hormonu östrojen , mensturasyon devirlerindeki östrojen düşüşü de çok tatlı yeme ataklarını bu sebeple tetiklemektedir.

        Sevgili okurlarım sonuç olarak her şeyin fazlası ziyandır. Sportmenlerin kullandıkları protein tozlarını da zamanlama ve ölçüye dikkat ederek profesyonel kimselerce takiple alınmasını tavsiye ediyorum. Sağlıcakla kalın.

Başa dön tuşu