Otomatik Pilottan Nasıl Çıkabilirim?

Şimdiki anda olmak oldukça zor bir eylem. Farkediyor musunuz günüzün kaç saatini geçmişte ya da gelecekte yaşadığınızı? Günün 8 saatini uyuyarak geçirdiğimizi düşünürsek, kalan 16 saatin ne kadarı geçmişte, ne kadarı gelecekte ve ne kadarı şu anda geçiyor? Geçmiş ve gelecekte yaşadığımız anlarda hayatın kendisi olan bu anı kaçırmış oluyoruz. En gerçek an “bu an”. Öyleyse bu anı yaşamak için ne yapabiliriz? Farkındalıksız gelişen, oto pilot davranışlarımızı devredışı bırakmamız gerekiyor. Bunu yapabilmek çok da kolay değil. Hadi an’ı yaşayalım deyince olmuyor. Bu geliştirilebilir bir beceri aslında. Bu beceriyi geliştirmek için sık sık farkındalığımızı arttıracak deneyimler yaşayarak işe başlayabiliriz. Farkındalıklı yemek yeme, yürüyüş yapma, kahve içme vb.. Yaşamın içinde yaptığımız her eylemin farkındalıklı ve farkındalıksız hali var.

Her deneyimi ilk kez yaşıyormuş gibi düşünelim. Tıpkı küçük bir çocuk gibi merak ve heyecanla karşılayalım olanları. Örneğin bir meyveyi ilk kez tattığınızı düşünelim; dokunur, koklar, tadarız. İşte o anda şimdiki andayızdır. Farkındalıkla, oto pilottan çıkarak yeni bir deneyim yaşıyoruzdur.

Her gün gittiğiniz iş yerine ulaşmak için kullandığınız yolu yarın sabah oto pilottan çıkarak farkındalıkla gitmeyi deneyin. Belki camı açıp yağan yağmur damlalarıyla temas edebilirsiniz, ya da dışarıdan gelen korna seslerini farkedebilirsiniz. Gökyüzüne ve yolda gördüğünüz ağaçların cinsine dikkat edebilirsiniz. Bu nasıl bir deneyim olacak?

Oto pilotta alışkanlıkla yaptığımız her eylemi ilk kez yapıyormuş gibi yaptğında her deneyim eşsiz olur, farklılaşır ve zenginleşir. Aynı gibi görünse de bilinçli farkındalıkla yapılan her eylem kendine özgü ve biriciktir.

Şimdiki anda yaşadığımız nice an’lara..


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu