Polenler, Alerjik Burun ve Sinüzit İlişkisi

Burun yapısı itibariyle epey karmaşık ve birçok işlevi yerine getiren bir organdır. Nefes alma işlevinin yanısıra; koku alma, tat alma, sesin rezonansının ayarlanması, enfeksiyonlara bariyer olma üzere daha sayamadığımız bir çok misyonu yerine getirir.

Burun kabaca; orta bölmesinde bir septum, her iki yan duvarlarında konka dediğimiz burun etleri ve art kısmında koana ismi verilen ağız boşluğuna açılma bölgesinden oluşmaktadır. Tıpkı vakitte baş bölgesindeki sinüsler küçük boşluklarla burun bölmelerine açılmaktadır. Bu geçiş bölgeleri o kadar kıymetlidir ki, tıkanmaları halinde tekrarlayan baş ağrıları geniz akıntıları, sık tekrarlayan sinüzit enfeksiyonları oluşabilir. 

Burun tıkanıklığının en önemli sebeplerinden birisi de burun etlerindeki büyümelerdir. Bilhassa mevsim ilkbahar aylarında ortaya çıkan polenler, alerjiye yatkın şahıslarda konka ismi verilen burun etlerinde önemli derecede büyümeler yapabilmektedir. Konkaların büyümesi hem burun boşluğunu daraltarak nefes alma sorunlarına sebep olabilmekte hem de tıkayıcı tesiri ile sinüslerin havalanmasını bozabilmektedir. Ayrıyeten polen vb alerjenler burun içinde ve sinüslerde de ödem yaparak sinüslerin havalanmasını makus taraftan tesirler. Havasız kalan sinüslerde doğal olarak mikroorganizmaların birikimi daha kolay olmakta ve bu durum da sık tekrarlayan sinüzit semptomlarına sebep olabilmektedir. 

Sinüzit enfeksiyonu toplumda kolay bir durum olarak bilinmektedir. Bilakis ilerleyen olaylarda göz apselerine, beyin zarı iltihaplanmasına (menenjit) kadar gidebilen bir çok tehlikeli duruma sebebiyet verebilirler. Bu sebeple daha sinüzit olmadan evvel korunma sistemlerinin uygulanmasında yarar vardır. Bu korunma yöntemlerinin  tahminen de en kıymetlisi burun havalanmasının korunması gelmektedir. Son yapılan çalışmalarda şimdi alerji semptomları başlamadan önleyici tedavi alan hastalarda semptomların ve komplikasyonların çok daha az görüldüğü ortaya çıkmıştır. Bu sebeple yatkın bünyelerde polen mevsimi daha gelmeden önleyici tedavi başlanmalı burun ve sinüslerin havalanması denetim altında olmalıdır. Tıpkı biçimde tekrar burun havalanmasını bozan burun kemik-kıkırdak eğrilikleri, tıkayıcı burun etleri ilaç yahut ameliyatla tedavi edilmelidir. Bilhassa yüz orta kısım ve alın bölgesinde ağırlaşan baş ağrıları olduğunda kesinlikle bir KBB hekimine başvurulmalıdır.

Başa dön tuşu