Mekanik Boyun Ağrısında Tedavi

Boyun ağrılarının en sık nedeni “mekanik boyun ağrısı” dır. Bu ağrı 2-3 gün içerisinde giderek azalır ve 1-2 hafta içerisinde kaybolur. Bazen ağrı kronikleşebilir ve orta ara akut ataklar halinde şiddetlenebilir. Kola ve ele vuran ağrı yahut uyuşukluk hissi hudut kökü basısının belirtisi olabilir. Bu durumda boyun fıtığı istikametinden kıymetlendirilmek için doktora başvurmakta fayda vardır. 

Hangi durumlarda ağrının nedeni önemli olabilir?

– Şayet hastada kanser, romatoid artrit üzere önemli bir sistemik hastalık varsa
– Şayet ağrı günden güne azalacağına kötüleşiyorsa
– Şayet kolda kuvvet kaybı his değişikliği meydana gelmişse 
– Ağrıyla birlikte ateş, kilo kaybı üzere belirtiler varsa 
– Şayet boyun kemiklerinde hassasiyet varsa

Mekanik boyun ağrısının tedavisinde hedef boyun hareketlerini mümkün olduğu kadar kısa müddette olağana getirmektir. Başlangıçta boyun hareketleri ağrılı olduğu için kişi boynunu hareketsiz tutmak ister. Fakat boynun sertleşmesini engellemek için ağrının müsaade verdiği ölçüde, derecesini daima artırarak doğal hareketler yapmak gerekir. Boyunluk kullanmak boyun hareketlerini kısıtlayacağı için önerilmez. Boynun olağan hareketlerine en kısa müddette kavuşması ağrının kronikleşmesini mahzurlar. Ağrıyı azaltmak için ağrı kesiciler faydalıdır. Parasetamol içeren tabletler yahut anti-inflamatuvar ilaçlar ağrıyı azaltarak boyun hareketlerinin daha kolay yapılmasına yardımcı olur. Kas spazmı bariz olursa 2-3 gün kas gevşetici ilaçlar kullanılabilir. İlaçların yan tesirlerinden ötürü hekim teklifine nazaran uygun ilaç tedavisine başlamak gerekir. 

Boyun Fıtığında (Servikal Disk Hernisi) Tedavi: 

Sinir kökü üzerindeki basıya bağlı olarak kola vuran şiddetli ağrı boyun servikal disk hernisinin en değerli belirtisidir. Ağrı çoklukla bizatihi ortadan kalkar. Birinci hafta şiddetli olan ağrı 4-6 hafta içerinden azalarak ortadan kaybolur. Bu mühlet içerisinde ağrının şiddetini azaltmak için ağrı kesici ilaçlar önerilir. Boyunluk hekim önerisi ile kullanılabilir. Küçük bir küme hastada ağrı 6 hafta geçmesine karşın devam edebilir. Kronikleşen ağrılarda yahut çok şiddetli, ağrı kesiciye karşın dayanılmaz ağrılarda cerrahi teşebbüs düşünülebilir. Kimi hastalarda hudut kökü üzerindeki basıya bağlı kuvvet kaybı gelişir. Kuvvet kaybı gelişmesi hudut üzerindeki basının kaldırılması için ameliyat olmayı gerektirir. Ağrının resen uygunlaşması hastalığın ortadan kalktığı manasına gelmez. Hastanın tekrar birebir ağrı atağına yakalanmamak için boynunu muhafazası ve boyun etrafında olan kasları güçlendirmek için boyun antrenmanları yapması önerilir.  

Boyun omurlarında dejenerasyon / yıpranma (Servikal spondilosiz)  Tedavi: 

Servikal spondilozis bilhassa yaşlılarda sık rastlanan bir radyolojik bulgudur. Her vakit ağrıya yol açmaz. Yalnızca boyun ağrısına neden oluyorsa önerilen boyun idmanları ile boyun kaslarının güçlendirilmesi ağrının azalmasına yardımcı olur. Ayrıyeten fizik tedavi formülleri de faydalıdır.  

Boyun omurga kanalında daralmaya bağlı omurilik tutuluşu (Servikal spondilotik miyelopati) nda Tedavi: 

Eğer servikal spndilozis omurilik ve hudut köklerine bası yaparsa ameliyat ile basının ortadan kaldırılması gerekir. Bilhassa omurilik üzerine kronik bası, omurilikte geri dönüşümsüz değişiklere yol açabilir. Bu yüzden bacaklarda sertlik hissi, kuvvet kaybı üzere belirtilerin açığa çıkması ve bu sorunların giderek artması doktora çabucak başvurmayı gerektirir. Bu türlü bir durum ilerleyici olabilir ve ilerlemenin durdurulması için omuriliğin üzerindeki basıyı kaldırmak için ameliyat önerilir. Yapılacak cerrahi teşebbüsün emeli omurilik üzerindeki basıyı kaldırarak hastalığın ilerlemesini engellemektir. Basının en fazla olduğu yere ve uzunluğunun konumuna nazaran ameliyat yeri değişebilir. Servikal spondilotik miyelopatide değerli olan omurilikte kalıcı değişikler oluşmadan evvel basının ortadan kaldırılmasıdır. 

Boyun Ağrısından Korunma Yolları

Bilhassa uzunluğunu zorlayan hareketlerden kaçınmak, uzun müddet baş öne eğik durumda çalışmaktan kaçınmak boyun ağrısı atağına yakalanmayı engelleyebilir. Günlük hayat içerisinde boynumuzu korumak güç olacağı için boyun omurgası etrafındaki kasları güçlendirmek en gerçek yoldur. Tertipli yapılan boyun idmanları boyun kaslarını güçlendirir ve boyun omurgasına yansıyan küçük travmaları engeller

Başa dön tuşu