Perinenin virüs enfeksiyonları

  • Perinenin virüs enfeksiyonları

Human papillomavirüs (HPV), Papillomaviridae ailesinde yer alan zarfsız, çift zincirli bir DNA virüsüdür. HPV’ün 200’ün üzerinde tipi bilinmekte olup 40’ın üzerinde tipin cinsel alaka ile bulaştığı ve anogenital bölgeyi enfekte ettiği düşünülmektedir. Perinede görülen öteki virüsler ise herpes simplex virüs ve poxvirüsdür (Molluscum contagiosum etkenidir).

Condyloma accuminatum: HPV’ün anogenital enfeksiyonu olup vulva, vagina, perine ve perianal bölgede tek/çok, düz/kabarık, karnıbahar/beyin halinde lezyonlar görülebilir. Lezyon sayısı ve büyüklüğü değişkendir. Cinsel bağlantıdan ortalama 2.9 ay sonra lezyonlar ortaya çıkar. Hastaların birçoklarında etken tip 6 ve/veya tip 11’dir. 

Risk faktörleri: Cinsel eş sayısında artış, bağışıklık sisteminin baskılanması (steroid kullanımı, HIV enfeksiyonu, organ nakli vb.) ve sigara içimi hastalıkta artışa sebep olurken cinsel eşin sünnetli olmasının hastalığın prevalansını azalttığı düşünülür. 

Tanı: Serviksin sitolojik incelemesi ve HPV DNA’sının gösterilmesi ile teşhis konur.

Tedavi: Birbirlerine üstünlükleri şimdi gösterilemeyentıbbi, sitodestrüktif ve  bağışık aracılı tedavi prosedürleri uygulanmaktadır. Ayrıyeten, cryoablation, lazer ablation, elektrokoter ve eksizyonel prosedürler denenebilir. 

Epidemiyoloji: Cinsel bağlantı ile bulaşan en sık hastalıktır. Aşısız yetişkin popülasyonun %10-20’sinde HPV görülür ve aşı uygulanan toplumlarda görülme sıklığı azalmaya başlamıştır. Ülkemizde, doğurganlık devrindeki bayanların %25’inde HPV varlığı kanıtlanmıştır. Olağandışı ve olağan sitolojiye eşlik eden HPV DNA oranlarının, sırası ile, %52 ve %27 olduğu gösterilmiştir. Tekrar ülkemizde olağandışı serviks sitolojisi oranlarının Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerine nazaran daha düşük olduğu rapor edilmiştir. Bu durum, sosyo-kültürel farklılıklar, topluma dayalı tarama proğramlarının eksikliği/yokluğu, yahut  düşük HPV prevalansı ile açıklanabilir. 

Serviks (rahim ağzı) kanserleri: Dünya Sıhhat Örgütü dünyada 2 milyondan fazla bayanın rahim ağzı kanseri olduğunu ve bu bayanların 1/3’ünün ömrünü kaybettiğini varsayım etmektedir. Kısaca, dünyada her iki dakikada bir bayan rahim ağzı kanseri ile hayatını yitirmektedir. 

Korunma: 25 yaşından sonra her yıl tertipli olarak Pap smear testi yapılmalıdır. Prezervatif bu hastalığa karşı tam bir muhafaza sağlamaz.
 

Başa dön tuşu