Beyin Tümörü Cerrahisinde Çağdaş Yöntemler

  • Beyin Tümörü Cerrahisinde Çağdaş Yöntemler

Aynı açık denizde uydu yardımıyla taraf bulma sistemi olan GPS üzere, artık yaygın formda kullanılan “Nöronavigasyon” sistemi; ameliyat öncesi elde edilen imajların ameliyat odasında canlı ve 3 boyutlu olarak sanal ortamda yine oluşturulması yoluyla, beyin cerrahının o an beynin neresine dokunmakta olduğunu ekranlarda görebilmesini sağlamaktadır.

Bu sistem sayesinde mesela, beyindeki çok sayıdaki küçük tümörlerin hepsi birden inançlı bir formda, yani hastaya fazla ziyan vermeden mikrocerrahi ile çıkarılabilmektedir.

Ultrasonik aspiratör (CUSA) aygıtı ile, ameliyat sırasında ses dalgaları sayesinde; yalnızca tümör dokusunun parçalanması, lakin olağan beyin dokusuna ve damarlara ziyan verilmemesi sağlanabilmektedir.

Yine kafatası kemiğini yerinden basitçe çıkaran çok yüksek zamanda dönebilen elmas uçlu matkap (TUR motoru) ve testereler, tümörü çıkarma evresinde cerrahın görüşünü kırk kat artırabilen ameliyat mikroskobu, bir köşenin ardını görmemizi sağlayan beyin endoskopları, ameliyat sırasında tümörü görüntülemekte kullanılan ultrasonografi aygıtı üzere çağdaş tıbbın en son teknolojileri sayesinde günümüzde beyin ameliyatları yüksek muvaffakiyet oranları ile yapılabilmektedir.

Başa dön tuşu