Beyin Tümörleri

Beyin tümörleri bedenin öbür bölgelerinde olduğu üzere beynin kendisinden kaynaklanır yahut öbür yerlerden beyefendisine geçmiş olur. Beyefendisinin kendisinden kaynaklanan tümörler öteki organlara (akciğer, göğüs, prostat, bağırsak)nazaran daha az görülür. Ayrıyeten bu türlü tümörleri erken tespit etmek için tarama prosedürleri de yoktur. Hasebiyle bazen tümörler geç etapta tespit ediliyorlar.

    Beyin tümörleri baş ağrısı, bulantı, kusma, kolda ve bacakta felç, görme bozukluğu, nöbet ve başka şikayetlerle kendisini muhakkak eder. Ama bu şikayetlerin birçok vakit hastalığın geç basamakta ortaya çıkar. Hasebiyle hastanın yeni oluşan ve beyin ile ilgili olabilecek şikayetleri olunca görüntüleme kullanarak hastada beyin tümörü olup olmadığını saptamak lazım.

    Başka tümörlerde olduğu üzere beyin tümörlerinde de tedavi komplekstir. Beyin cerrahisi, radyoloji, patoloji, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, fizik tedavi ve başka kısımları içeren takım çalışması gerekir. Tümörün çeşidine ve derecesine nazaran tedavi değişir. Cerrahi tedavi beyin tümörlerinde değerli yer almaktadır. Ameliyattaki maksat tümörü beyin dokusuna, hayati olan merkezlerine ziyan vermeden çıkarılması. Bu sürecin zorluğu tümörün boyutu ve yerleşimine nazaran değişir. Beynin derin bölgelerinde yerleşen tümörlerin çıkarılması daha cerrahi açıdan daha zordur. Bazen tümörün çıkarılması sırasında beynin kıymetli fonksiyon yapan merkezlerine ziyan verilmemesi için uyanık ameliyat yapılabilir. Bu ameliyat sırasında hasta tam uyumaz ve orta sıra uyandırılarak işlevlerin bozulmadığı denetim edilir. Olağan ameliyata nazaran yapılması daha güç olan bu tıp özel grup ve deneyim gerektirir. Ameliyatta çıkarılan tümör incelenme sonrasında cins ve derecesi belirtilir. Bu sonuçlara nazaran hastanın ek tedaviye – ilaç tedavisine ve/veya ışın tedavisine gerek olup olmadığı belirtilir. Yeterli huylu tümörlerde bazen ek tedaviye gerek kalmayabilir. Ama berbat huylu tümörlerde genelde kemoterapi (ilaç tedavisi) ve/veya radyoterapi (ışın tedavisi) gerekir.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu