Burun Tıkanıklığı

Burundan nefes alma zorluğu Kulak Burun Boğaz polikliniklerine en sık müracaat nedenlerinden biridir. Burun tıkanıklığı nedenleri hastanın yaşına, bazen cinsiyetine, şikayetin mühletine ve eşlik eden şikayetlere nazaran çeşitlilik göstermektedir.

Başlıca burun tıkanıklığı nedenleri:

Anatomik (Yapısal)

Septum deviasyonu: Burun boşluklarını ayıran duvarın (septum) orta çizgiden sağa ya da sola yanlışsız kaymasıdır.

Septal perforasyon: Septumda oluşan deliklerdir. Küçük ve öndeki deliklerde nefes alma sırasında ıslık sesi şikayeti olmaktadır. Büyük deliklerde ise kabuklanma ve kanama ön planda olan şikayetlerdir.

Konka hipertrofisi: Burun içinde her iki yan duvarda bulunan etlerin şişliğidir.

Nazal valv darlığı: Burun girişinde burun sırtı kıkırdaklarının septum ile yaptığı açının dar olmasıdır. Rinoplasti sırasında burun sırtının fazla daraltılması en kıymetli sebeplerindendir.

Alar kollaps: Burun kanatlarında çökme olmasıdır. Yapısal olabileceği üzere, rinoplasti ameliyatında burun ucunun küçültülmesi için fazla kıkırdak çıkartılması da etkendir.

Koanal atrezi: Burun boşluklarının genize açılan bölmelerinin tıkalı olmasıdır.

İnflamasyon (Yangı, İltihap)

Rinitler (nezle)

Mikroplara bağlı, Allerjik, Alerji dışı (Vazomotor)

Sinüzitler

Virüsler, Bakteriler, Mantar

Yabancı cisim

Özellikle çocuklarda ve mental sıhhati yerinde olmayanlarda sık rastlanır. Tek taraflı burun tıkanıklığı ve berbat kokulu akıntı ile kendini belirli eder.

Kitleler

Adenoid vejetasyon (geniz eti): Bilhassa çocukluk çağında geçmeyen burun tıkanıklığının en kıymetli nedenidir.

Burun polipleri: Tek taraflı ya da iki taraflı olabilir. Burun tıkanıklığının yanında akıntı, koku almada zorluk, baş ağrısı üzere şikayetler de eşlik edebilir.

Burun içi ve nazofarenks (geniz) tümörleri: Burun tıkanıklığının yanında kanama, yüzde şişlik üzere belirtilerin de olduğu durumlarda tümörlerden şüphelenilmelidir.

Başa dön tuşu