Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Bu üç organın tek branşta birleşmesi yalnızca komşuluk değil. Birebir vakitte hastalıklarının birbirlerini etkilemesidir.

Geniz eti büyümesi olduğunda, östaki kanalı ile iltihap orta kulağa geçer. Orta kulak iltihabı yahut kulakta su toplaması olur.

Geniz eti burunun en art kısmında bulunan bağışıklık dokusudur. Burundan giren mikropları karşılar. Lakin geniz eti, çok sık iltihaplanırsa büyüyerek östaki kanalını tıkar ve orta kulak havalanmasını bozar. Kulakta sıvı toplanması gerçekleşir. Çocuklarda çok sık görülür. İlaçla iyileşmezse geniz etini ameliyatla alarak kulak zarına havalandırma tüpü konulması gerekir. Bu tüp kulaklarda 6-24 ay ortasında kalabilir.

Bademciklerin çok şişmesi, çok sık iltihaplanmaları sebebiyledir. Şişen bademcikler, iştahı keser, nefes yolunu tıkar. Sık sık ateşlenme yaparak havaleye sebep olabilir. Çocuklarda geniz eti büyümesi ile birlikte olabilir. Bu durumda nefes almak uygunca zorlaşır. Çocuklarda, horlama ve uykuda nefes durmaları görülür. Tehlikeli bir durumdur. Geniz eti ve bademciklerin ameliyatla alınması gerekebilir.

Burun tıkanıklıkları; kemik çıkıntıları, kıkırdak eğrilikleri ve etler sebebi ile olabilir. Kemik ve kıkırdak bozuklukları ileri düzeyde ise ekseriyetle 17 yaş sonrası ameliyatla düzeltilebilirler. Burun etleri alerjik ise alerji ilaçları ile tedavi edilir. İlerlemiş polip hastalığı ise endoskopik sinüzit ameliyatları ile lakin temizlenebilir. Burun hastalıkları tedavi edilmezse; sinüzit iltihaplanmaları, kulak hastalıkları, burundan konuşma ve horlama bozuklukları gelişebilir.

Ses teli nodülleri; amatör şarkıcılık, çok bağırma, sesini çok kullanma ve geniz akıntısı üzere durumlarda gelişir. Sinüzitlerde, geniz eti büyüyenlerde, alerji hastaları ve burun eti oluşanlarda geniz akıntısı sebebiyle ses kısıklığı olur. Ses, çok zorlanırsa da nodül ve ses teli polipleri de gelişebilir.

Bademcik iltihabını nasıl Önleyebiliriz?

Tam burada beden direncini artırmak devreye giriyor. Bilhassa D vitamini, iyot, çinko ve kalsiyum pahalarını ölçüp, şayet eksikse kesinlikle bunları destek olarak vermeliyiz.

Ayrıyeten doğal ve istikrarlı beslenme alışkanlığını çocuklarımıza kazandırmalıyız. Soğuk sıkım zeytinyağlı, 3 renk turp, maydanoz, semiz otu, roka, kereviz, brokoli, enginar üzere sebzelerle yapılan salatayı yedirebilmeliyiz. Beta glukan kaynağı yulaf ezmelerini vermeliyiz.

Kuruyemişleri kavurmadan çayın yanına atıştırmalık olarak alıştırmalıyız. Ayrıyeten her gün en az bir tas konut yoğurdu yemelerini sağlamalıyız.

Hedefimiz hastalıkları önlemek.

Sağlıklı ve istikrarlı beslenerek, spor yaparak, gerilimi azaltarak, kirli etraftan uzak durarak ve bulaşıcı hastalıklara karşı önlem alarak hastalıklardan korunabiliriz.

Başa dön tuşu