BURUN KEMİĞİ (DEVİASYON) AMELİYATI

BURUN KEMİĞİ (DEVİASYON ) AMELİYATI NEDİR?

Halk ortasında burunda kemik yahut kıkırdak eğriliği ameliyatı olarak tabir edilir. Burun orta bölümünü oluşturan önde kıkırdak, artta ve altta kemik yapı bulunur. Bunun doğuştan yahut sonradan darbeye bağlı eğrilmesine bağlı şahısta burun tıkanıklığı oluşur. Şahıstan bireye ve yaşadığı bölgeden bölgeye değişiklik göstermesiyle birlikte genelde burun kıkırdak ve kemik yapı 15-18 yaşlarına kadar büyüme gösterir. Hastalara bu yaşlardan itibaren burun tıkanıklığına sebep olan kıkırdak veya kemik kısmın düzeltilmesi ameliyatı yapılır. Bu ameliyata septoplasti ameliyatı denir.

SEPTOPLASTİ AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Lokal yahut genel anestezi altında 10-15 dakika kadar süren bir ameliyattır. Cerraha nazaran bu ameliyat süresi daha da uzayabilir.

AMELİYAT SONRASI DIŞARIDAN GÖRÜLEN RASTGELE BİR ŞİŞME VE MORARMA OLUYOR MU?

Ameliyatlar içeriden yapıldığından ameliyat sonrası yüzde şişme, morarma ve görünümde kötüye giden bir değişiklik olmaz.

AMELİYAT SONRASI TAMPONLARIN ÇIKARILMASI AĞRILI OLUYOR MU?

Ağrı izafî bir kavramdır. Bireyden bireye nazaran değişmektedir. Evvelce uygulanan tamponların yerine ameliyatların kimilerinde burundan nefes almasına imkan veren ve çıkarılırken ağrı oluşturmayan silikonları kullanılabilir. Kimilerinde da hiç tampon kullanılmaz..

AMELİYAT SONRASI NE VAKİT İŞİME DÖNEBİLİRİM?

Silikon tampon kullanılırsa 2 gün sonra alınabilir. Hastalar 2 günden sonra olağan iş hayatına dönebiliyorlar. Yalnızca 10 gün darbe almama, çok sıcak ortamlarda bulunmama gibi birkaç muhafaza hususlarına dikkat etmeleri gerekmektedirler.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu