Mekanik Bel Ağrısı ne Demek? & İstirahat ama Nasıl? & Rahat Oturmak, Rahat Yatmak ama Nasıl?

Mekanik Bel Ağrısı ne Demek?

Bel ve boyun ağrısı nedenleri ortasında genç ve orta yaşlarda % 90-95 oranında mekanik nedenler, yani evde-işte yahut spor yaparken yanlışlı beden kullanımı ile zorlanma birinci sırada yer alır. Zıt bir hareket sırasında ayak bileğinizi nasıl burkabiliyorsanız, benzeri bir zedelenmeyi belinizde de yapmanız mümkün. Mekanik bel ağrısı derken; yapısal bir ziyan oluşmadan, yani rastgele bir kalıcı hastalık tablosu oluşmadan ortaya çıkan ağrıları kastediyoruz. Bunlar kolay yatak istirahati ile geçebilen ağrılar. Yani birkaç gün yatmak yahut tekrar birkaç gün için bele takılan örme bir korse bile bu ağrıların tedavisi için kâfi…

Tabii yatmak derken sağlıklı bir yatakta yatmayı kastediyoruz, tahta üstünde yahut yerde değil; çok eskimemiş bir hazır yatak üzerinde. Kanepede yahut koltukta değil; dizlerin altına bir yastık yerleştirilmiş durumda iken sırt üstü yahut bacakların ortasına bir yastık yerleştirilmiş durumda iken yan yatarak dinlenmek.

Ancak bu ağrıların tekrarlamasını ciddiye almak gerekir. Yani birkaç gün istirahatle geçen ağrılarınız tekrar tekrar oluyorsa, bilhassa de ağrının şiddeti artar yahut ortadaki ağrısız müddet azalırsa kesinlikle bir doktora başvurmak gerekir.

İstirahat lakin Nasıl?

Uzun yıllar boyunca zirve tepe kullanıp yıprattığımız bedenimizin da birebir ruhumuz üzere tatile gereksinimi var. Bazen frene basmak, biraz dinlenmeye çekilmek gerekebilir. Bel ve boyun ağrılarının kıymetli bir kısmı dinlenerek, bizatihi kısa müddette geçer. Yani birkaç gün yatmak yahut yeniden birkaç gün için bele takılan örme bir korse yahut yumuşak bir boyunluk bile bu ağrıların tedavisi için kâfi.

Tabii yatmak derken sağlıklı bir yatakta yatmayı kastediyoruz, tahta üzerine yahut yere serilmiş bir battaniyenin üstünde değil; aileden kalmış bir yün yatakta da değil, çok eskimemiş bir hazır yatak üzerinde. Kanepede yahut koltukta yatmak hiç değil; dizlerin altına bir yastık yerleştirilmiş durumda iken sırt üstü yahut bacakların ortasına bir yastık yerleştirilmiş durumda iken yan yatarak dinlenmek.

Rahat Oturmak, Rahat Yatmak lakin Nasıl?

Ergonomi ile kastedilen, iş insan ahengi mevzusudur. Buradaki çağdaş kural, işe nazaran insan seçmek yahut insanı işe uydurmaya çalışmak değil; işi çalışana uygun hale getirmektir. Artık ülkemizde de bulunan ve “iş güvenliği uzmanı” ya da “iş sıhhati hekimi” diye isimlendirilen uzmanların misyonu işte budur. Yani işyerinde, işin çalışanın sıhhatine ve hayat kalitesine uygun hale getirilmesini sağlamak ve bunu daima denetim etmek…

Tabii ki işte geçirilen vakitten daha birçoklarını konutta geçirdiğimiz için bu kuralları konutta de göz önüne almak gerekir. Yani ergonomik bir çalışma masası, mutfak tezgahı, televizyon koltuğu yahut yatak ile kastedilen; tekrar kişinin o anda yapmakta olduğu harekete en uygun olan tasarım manasına gelir. Doğal ki ulaşım araçlarından, daima kullanılan el aletlerine; çantalardan, cep telefonlarına kadar günlük hayat sırasında kullandığımız öbür her şeyin de ergonomik olması gerektiğini unutmamak gerek.

Başa dön tuşu