Otoplasti (Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı) Nedir?

Otooplasti; yani kepçe kulak estetiği ameliyatı, kulak biçiminin bozukluğunun düzeltilerek, kişinin yüz yapısına uygun biçimde düzeltilmesi operasyonudur.

Ameliyat İçin Yaş Sonu Var mıdır?

Fizyolojik olarak kulak gelişimi 6 yaşında, erişkin hayattaki kulak boyutunun yaklaşık %90’ına ulaşmaktadır. Bu sebeple ameliyat için çocuklarda; 6 yaşın beklenmesini önermekteyiz. Bu yaşın bir öbür değeri de, okul öncesi yaş olmasıdır. Okula başladıktan sonra, arkadaş etrafında alay konusu olma durumuna rağmen; ameliyat için uygun vakti bazen de “okuldan evvelki yaz tatili” olarak söz ederiz. Erişkinlerde ise sıhhat durumu ile ilgili bir pürüz olmadıkça ameliyat için üst yaş hududu yoktur.

Hastalar Otoplasti Ameliyatı İçin Ne Üzere Şikayetler İle Başvuruyorlar?

Çocuk hastalarımızda aile, çocuğunun toplumsal hayat içinde, okul hayatı içinde alay konusu olmaması, ruhsal olarak etkilenmemesi hedefli ameliyat talebinde bulunuyor. Erişkinlerde kendini hoş hissetmeme, ayna karşısına-fotoğraflara çıkmak istememe, bayanlarda saç toplayamama üzere şikayetler de müracaat sebebi olabiliyor.

Ameliyat Süreci Nasıl İşliyor?

Kepçe kulak şikayeti ile gelen hastamızı muayene ile değerlendirdikten sonra, fotoğraf çekimlerini yapıyoruz. Fotoğraflar üzerinde kafa-kulak ayrılma açılarını hesaplıyoruz. Öngörü olarak ameliyat ile sağlayabileceğimiz değişikliği paylaşıyoruz. Ameliyata karar verdikten sonra süreci işletiyoruz.

Rinoplasti İle Birlikte Diğer Bir Süreç ve ya Ameliyat Uygulamak Mümkün müdür?

Elbette ki. Eş vakitli olarak en sık yaptığımız ameliyat burun estetiğidir. Bununla bir arada çene estetiği, yüze dolgu ve ya yağ enjeksiyonu, var olan teneffüs sorunları için burun kemik eğriliklerinin düzeltilmesi (septum deviasyonu nedeni ile septoplasti), kronik sinüzit ameliyatları üzere ameliyatlar eş vakitli olarak yapılabilmektedir.

Ameliyat Ne Kadar Sürüyor? Ameliyat Sonrası Bakım ve Pansuman Nasıl Oluyor?

Ameliyat yaklaşık olarak 1,5-2  saat kadar sürmektedir. Ameliyattan çıkarken başı saran, her iki kulağı da koruyan bandajlar kullanıyorum. Bu bandaj 2 gün sonra alınıyor. 1 hafta kadar tenisçi bandı ile takip ediyoruz. 

Başa dön tuşu