Rinoplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Daha evvel bahsettiğimiz üzere bu operasyon genel anestezi ile gerçekleştirilen 1,5 saatlik bir operasyonun olmasının yanı sıra operasyon sonrası olağan hayatınıza dönmeniz güç olmayacaktır. Fakat bu operasyon sonrası dikkat etmemiz gereken değerli hususlar vardır. Zira burun biçiminin oturması için hekiminizin tekliflerine kesinlikle uymanız gerekmektedir. Pekala bu dikkat edilmesi gereken kıymetli hususlar nelerdir?
Bu mevzuların en başında yatış konumumuz gelmektedir. Yan tarafa dönük halde yatmak burun ve göz kapağının altında kalan bölgede şişme oluşmasına neden olur. Bu nedenle 1 hafta baş üstte olacak biçimde sırt üstü yatmak en hakikat olandır. Hastalara 2 gün müddetle başını yüksekte tutmak kaydıyla 2 yastıkla yatması önerilir. Böylelikle ödem oluşması engellenebilir. Birebir vakitte birinci gece göz etrafına ve atelin etrafına soğuk buz uygulaması yapması morlukları ve şişlikleri azaltabilir.
Operasyon sonrası birinci 3 gün nefes almada dert yaşanabilir. Ağız kuruluğunu ve dudaklarda çatlamaları önlemek için bu süreçte bol sıvı tüketimi çok kıymetlidir.Çünkü burun tıkanıklığı yaşanması durumunda katı besinler daha sıkıntı yutulabilir.Operasyon sonrası birinci 3 ayda vakit zaman burnunuzda tıkanıklık ve nefes alma sorunu, burun içinde kuruluk, burnunuz sabah kalktığınız vakit şiş ve ucunun hissiz olması olağan ve tasa duyulmucak bir durumdur. Ameliyatın akabinde bir hafta şiddetli sümkürmemeli ve ağır kaldırmamalısınız. Ameliyat sonrası verdiğimiz tuzlu su içeren burun yıkamalar ile birinci hafta günde 4 sefer sonrasında günde 2 defa burun yıkama yapılması rahatlatıcı olacaktır. Yıkama sonrası hekiminizin verdiği krem ya da nemlendirme ile dikiş yerlerine uygulama önerilecektir.
Rinoplasti sonrası karşılaşılan en sık durumlardan biri kanamadır. Bu durum hastaları biraz endişelendirse de korkulacak bir durum yoktur.Burundan gelen pembe sıvı akıntı olağan karşılanmaktadır. Nadiren bu sıvı kan renginde ise ve ağırsa o vakit kesinlikle hekiminize başvurmalısınız. İçeride bu sıvıların birikip kabuk yapmaması için burnun tertipli olarak temizlenmesi değerlidir. Lakin bu paklık sert bir formda yapılmamalıdır. Zira sert bir müdahale burun içindeki kanamaya ve burnunuzun ziyan görmesine neden olabilir.
Dikkat edilmesi gereken bir öbür konu da gözlük kullanımıdır. Gözlük kullanımı burnun çatışındaki kemiklerde yer değişikliğine neden olacağı için birinci 3 ay kullanılmamalıdır. Şayet hastamız lens kullanıyor ise bunun için de hekiminize danışıp ona nazaran kullanıma devam etmelisiniz.
Diş fırçası kullanımı da epey kıymetli bir noktadır. Yumuşak bir diş fırçası tercih edilerek yavaş hareketlerle üst çeneye ziyan gelmeyecek halde diş fırçalanmalı ve üst dudak olabildiğince hareket ettirilmemelidir.
Sauna,hamam,solaryum,cilt bakımı,aşırı güneş altında kalmak operasyon sonrası birinci 3 ay önerilmemektedir.Ancak ılık duş almanızda rastgele bir sakınca yoktur. Lakin burnunuzdaki atel ve bantlara dikkat etmeniz gerektiği için saçlarınızı geriye hakikat yatırarak yıkamanız önerilir.
Burnunuzu darbelerden korumak çok kıymetlidir. Bilhassa birinci 3 ay boyunca sert darbelerden kaçınmanız gerekmektedir. Birinci bir hafta çok mimik yapmamaya dikkat ediniz ve bu süreç içerisinde gömlek üzere önden düğmeli kolay giyebileceğiniz kıyafetler tercih edin.
Spor da operasyon sonrası dikkat etmemiz gereken değerli hususlardan biridir. Futbol, basketbol üzere burnunuza fizikî olarak darbe alabileceğiniz sporlardan uzak durmanız gerekmektedir. En az 2 hafta spor yapılmaması önerilmektedir. Hafif tempoda yürüyüş yapmak, spor yapmak isteyenler için tercih edilebilir. Ayrıyeten spor kan basıncınızı da arttırır. Burun estetiği olmuş bireylerde kan basıncı ve baş basıncı epeyce değerlidir. Bu yüzden günlük yaşantınızda kendinizi yoran işlerden ve başınızı çok fazla öne eğmekten kaçınmalısınız.

Başa dön tuşu