LARENGOFARENGEAL REFLÜ

Geçmeyen kuru öksürüğünüz ya da sık sık boğaz temizleme isteğiniz oluyor mu?

Hatta birtakım günler boğulacak üzere art geriye öksürük krizleriniz oluyor mu? Sizde larengofarengeal reflü olabilir (LFR) olabilir.

LRF nin en sık restlanan semptomları;

Ses değişiklikleri (%71)

Öksürük (%51)

Globus hissi (%47)

Sık boğaz temizleme(%42)

Yutkunurken takılma hissi(%35)

Yukarıda bahsettiğim şikayetlere ek olarak daima geniz akıntısı hissi ve aralıklı ses kısılması çok sık rastlanılan yakınmalar oluyor.

Basit bir teneffüs yolu infeksiyonu bilhassa yatkın bireylerde 2-3 ay süren kuru öksürük yakınmasına yol açtığında da larengoferengeal reflü (LFR) akla gelmeli.Bu tıp problemleri olan hastaların büyük çoğunluğu alerji sinüzit, kronik farenjit ön yakınmalarıyla tabip hekim dolaşıyor. Çağımızın hastalığı olanların larengofarengeal reflü’nün en büyük sebebi sistemsiz beslenme ve fast food alışkanlıkları.

Çocuk hastalarda geçmeyen seröz otit hadiselerinde da (orta kulakta sıvı) LFR akla gelmeli. Gastroözefageal reflüden farklı yakınma ve kriterleri olan bu hastalıkta,

Ses kısıklığı yahut sesle ilgili öteki bir sorun,

Sık sık boğaz temizleme muhtaçlığı,

Yiyecek içecek yahut ilaç yutarken zorlanma,

Yemek yedikten sonra yahut yattıktan sonra öksürmeye başlama,

Nefes alma zahmeti yahut nefes tıkanıklığı,

Rahatsız edici derecede öksürük,

Boğazda bir şey takılmış ve ya bir şey varmış hissi,

Göğüs bölgesinde yanma, ağrı, ağza acı su gelmesi ve hazımsızlık olduğunda;

kulak burun boğaz uzmanı muayenesi ve larenks yemek borusu girişinin endoskopik görüntülenmesi ile çarçabuk teşhis koyulabilmektedir.

LRF tedavisinde diyet, ömür biçimi değişiklikleri, medikal tedavi, cerrahi tedavi ve konuşma terapisi üzere tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Başa dön tuşu