Botilinum Toxini Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Bazı cerrahi prosedürlere alternatif olarak yada birlikte kullanılmaktadır. Botilinum toksini kozmetik kullanım dışında baş ağrısı, spastisite, distoni, hemifasiyal spazm, tortikollis, blefarospazm, siyalore, bruksizim, migren, mesane disfonksiyonunda, prematür ejekülasyon tedavisinde kullanılmaktadır.

Botilinum toksini nedir ?

Botilinum toksini Clostridium botilinum isimli bakterinin toksinidir. Yedi farklı tipte botilinum toksini tanımlanmıştır. Piyasada tıpkı tesir düzeneği ile tesir eden farklı kompozisyonda 3 preparat vardır. Toksin hudut kas kavşağında nöromuskuler iletiyi engelleyerek kaslarda süreksiz bir felç hali yaratarak tesir etmektedir. Birinci uygulamaya çıktığında tam paralizi yapılarak kas hareketi süreksiz olarak felç edilmekte idi fakat günümüzdeki uygulamalarda kas hareketini azaltıcı daha doğal bir görünüm elde edecek dozlar uygulanmaktadır.

Botilinum Toxini hangi bölgelere uygulanır?

Botilinum toksini enjeksiyonu uygulaması iki kaş ortası, alın bölgesi, orta ve alt yüz bölgesi, dudaklar ve ağız etrafı, göz etrafı, burun sırtı ve boyun bölgesine uygulanabilmektedir. Uygulama dozu her bölge ve kas kümesine nazaran değişmektedir. Bu bölgelerdeki kırışıklıkları düzeltmek emelli kullanılır.  

Botilinum toksini – Botilinum Toxini uygulaması öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İşlem öncesi aspirin, vitamin E ve non-steroid antienflamatuar ilaçlar şayet tıbben pürüz yoksa 5-7 gün öncesinde kesilmelidir. Uygulama öncesi ve sonrası bölgeye buz uygulaması ağrı, şişlik, morluk  ve kanamayı azaltır. Uygulanacak saha alkol ile temizlenecekse  alkolün uçması beklenir. Alkol toksinin aktifliğini azaltabilir. Alkol içermeyen antiseptiklerle sahanın temizlenmesi tercih edilir. Uygulanacak bölgedeki makyaj, ruj ve yabancı cisimler süreç öncesi temizlenmelidir. İğne korkusu olan ve ağrı eşiği düşük bireylerde uygulanacak bölgeye yüzeyel lokal anestezi yapılabilir. Süreç yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Dolgu işlemi ile birlikte yapılabilir. Botilinum toksininin tesiri 24-72 saat aralığında görülür. Şayet ek doz gereksinimi varsa bu 14 gün sonunda değerlendirilmelidir. Botilinum toksinin tesir mühleti 3-4 ay ortasındadır. 3-4 ay sonrası tekrarlanması gerekir.

    Botilinum Toxini hangi durumlarda yapılmaz?

Hamile ve emzirenlerde botilinum toksini uygulaması yapılmaz. Myastenia gravis(bir çeşit sinir- kas kavşağı hastalığı), Eaton-Lambert sendromu, motor nöron hastalıklarında  botilinum toksini uygulaması  yapılmamalıdır. Birtakım ilaçlar toksinin tesirini arttıracağı için kullandığınız ilaçlar konusunda kesinlikle hekiminize bilgi veriniz. Uygulama alanında enfeksiyon varsa süreç yapılmamalıdır. Albümin yada botilinum toksini preparatı içeriğine alerjisi olan hastalarda uygulama yapılmaz.

Botilinum toksini (Botilinum Toxini ) uygulaması sonrası karşılaşılabilecek olumsuz durumlar nelerdir?

            Botilinum toksini uygulaması sonucu karşılaşılabilecek olumsuz sonuçlar; uygulama bölgesinde morarma, şişlik, baş ağrısı, üst göz kapağı düşüklüğü, asimetri, şaşılık, bulantı, güçsüzlük, grip gibisi bulgular ve çift görme biçiminde sıralanabilir. Fakat bu tesirler geçicidir ve sık görülmezler.

Başa dön tuşu