Kuyruk Sokumu Ağrısı

  • Kuyruk Sokumu Ağrısı

Doktorların koksiks ve sakrum da dedikleri kuyruk sokumu bölgesindeki kemiklere dair olan hastalıklarda ortaya çıkan ağrıdır. Kuyruk sokumu ağrısı ya da halk ortasında söylendiği formuyla pöçük ağrısı, kelam konusu bölgenin kazalara bağlı olarak hasar görmesine bağlı olabileceği üzere; çeşitli romatizmal hastalıklar, enfeksiyon yahut tümörlere bağlı olarak ta ortaya çıkabilir.

Tabii ki bu hastaların üroloji ve genel cerrahi hocalarına da danışılması ve böylelikle onların tedavi etmesi gereken başka bir hastalık olmadığının doğrulanması akabinde, öncelikle yuvarlak oturma yastıklarının kullanımını da içeren ve en az tam bir ay süren bir fizik tedavi uygulanır.

Ardından da bu bölgeye iğne ile ilaç verilerek koksiks bloğu ile yani kuyruk sokumu kemiğine blok yapılarak ağrı tedavi edilmeye çalışılır.

Eğer bu kâfi olmazsa; söz konusu bölgeye yönelik yapılacak bir ameliyatla ağrılı koksiks kemiğinin çıkarılması yahut sacrum kemiğine yönelik olarak halk ortasında “platin ameliyatı”, doktorlar ortasında ise “füzyon ameliyatı”, “enstrümentasyon” denen ve ağrılı omurga kemiklerinin birbirine kaynatılarak ağrının durdurulması temeline dayanan çok daha önemli ameliyatlar yapılması gerekebilir.

Başa dön tuşu