Kulak Estetiği

İşitme organımız olan kulak; dış, orta ve iç kulak olmak üzere 3 kısımdan oluşur ve gelişiminin % 80 ini 5-6 yaşlarında tamamlamaktadır. Bu nedenle kulak estetiği ameliyatları öteki estetik ameliyatlardan farklı olarak, 6 yaşından itibaren, yani okula başlamadan yapılabilmektedir. Böylelikle çocuk okul yıllarında, kulaklarındaki hal bozukluğundan ötürü yaşayabileceği ruhsal düşüncelerle hiç karşılaşmamış olur. Ayrıyeten kulak estetiği ameliyatları 5 yaşından sonraki her yaşta yapılabilir.

Kulak estetiği ameliyatını gerektiren hal bozuklukları, dış kulak kısmının kulak kepçesi dediğimiz kısmında ortaya çıkan düzensizliklerdir. Kulak kepçesi işlev olarak dış ortamdaki sesleri toplayıp kulak zarına iletir ve yapısal olarak temelde kıkırdak, deri dokularından oluşur. Kulak kepçesindeki form bozuklukları ise çoklukla kıkırdaktaki değişiklikler sonucunda oluşur.

Kepçe Kulak ( Cup Ear ) :
Kulak kepçesinin gelişimsel anomalilerinden biridir. Hafifçe ağıra değişik biçimlerde olabilir. Kepçe kulak anomalisinin sebebi kulak kıkırdağındaki değişikliklerdir, konkanın çok derin olması, antiheliks kıvrımın ve antihelikskruslarının oluşmaması ve skafanın silikleşmesi anomalinin sebebi olabilir. Anomalinin tartısına nazaran bu nedenlerden biri yahut birkaçı bir ortada olabilir. Kepçe kulak estetiği ameliyatı planlarken nedenini gerçek olarak belirlemek ve nedene yönelik müdahaleler yapmak gerekir.

Kepçe Kulak Estetik Ameliyatı
Ameliyat 6 yaşından itibaren yapılabilir. Çocuklarda genel anestezi, 10 yaş üstündekilerde ise lokal anestezi ile yapılabilir. Lokal anestezide kulağın etrafına çepeçevre anestezik unsur enjeksiyonu yapılır ( aurikuler blok ) kısa bir müddet içinde kulak büsbütün uyuşur ve hasta ameliyat boyunca ağrı duymaz. Ameliyat yaklaşık 1,5 – 2 saat sürebilir.

Kepçe kulak estetik ameliyatında, kulak gerisinden yapılan bir kesi ile kulak kepçesinin kıkırdak dokusu açılır. Şayet konka derinliği fazla ise konkadan gerektiği kadar kıkırdak çıkarılır. Kulak kepçesinin geriye yanlışsız kıvrımını sağlamak için uygun yerlerden kıkırdak törpüsü ile kıkırdak inceltilir. Bu inceltme, kıkırdağı yumuşatarak daha kolay biçim verilebilmesini sağlar. İnceltme yapılacak olan bölge özel boya ile işaretlenir.

Daha sonra kıvrımın kalıcı olması için özel dikişler konur. Kullanılan dikişlerin bu ameliyata uygun olması çok değerlidir. Bilhassa renksiz dikişler kullanılmalıdır. Bu dikişlerle kulak sayvanının kıvrımı arttırılarak, başa daha çok yaklaşması sağlanır. Kulak kepçesinin baş ile yaptığı açı olağanda 30-35 derecedir. Bu açının oluşturulması için dikişler ayarlanarak düğümlenir.

Ameliyat kulak gerisinden yapıldığı için dıştan rastgele bir ameliyat izi görünmez. Hasta tıpkı gün taburcu edilerek meskenine gönderilir.

Başa dön tuşu