Damar Tıkanması, Daralması, Büzüşmesi ve Beyinde Baloncuk ve Beyin Sapı Kanaması, Beyin Sapı Tümörü nedir ve Bitkisel Hayat ne Demektir?

Beyin damarlarındaki daralmalar, tıkanmalar yahut büzüşmeler sonucunda ortaya çıkan hastalıklar maalesef beyin ve hudut cerrahi hocalarının ameliyatla düzeltebildiği durumlar değildir. Bedenin diğer yerlerinde, hatta uzunluğunda bile bu tip hastalıklar ameliyatla düzeltilebilmekte iken; şimdi beyin damarlarında emsal ameliyatlar yapılamamaktadır. Bu hastalar nöroloji hocaları tarafından ve ilaçlarla tedavi edilmekte, akabinde hastanın rehabilitasyonuna ise fizik tedavi hocaları katkıda bulunmaktadır.

Beyinde baloncuk aslında hekimlerin anevrizma yahut malformasyon dedikleri çok tehlikeli durumlardır. Kastedilen, beyin damarlarının üzerinde yer alan bir grup baloncuklar. Bu baloncukların duvarları, olağan damara nazaran çok daha zayıf olduğu için; her an kanayabiliyorlar. Ani bir ıkınma yahut hapşırma ile karın içindeki basıncın artması yahut tansiyondaki ani bir yükselme bu riski arttırmaktadır. Yani bu hastalar adeta başlarının içinde pimi çekilmiş bir el bombası ile dolaşmaktalar. Beyninde baloncuk yani anevrizma yahut malformasyon olan hastaların beyin cerrahlarının tekliflerine uyması kural. Bu tedavi önerisi kimi vakit ameliyat olabileceği üzere, kimi vakit da anjio ile uygulanan tıkama prosedürleri olabilir.

Beyin ile omuriliğin birbirine bağlandığı kısım olan beyin sapı, hudut sisteminin tam ense kökümüze gelen kısmı oluyor. Buradan kol ve bacaklarımıza giden tüm sonlar geçtiği üzere; birebir kısımda nefes alıp vermemizi, kalbimizin atmasını sağlayan çok hayati merkezler de var. İşte bu türlü karmaşık bir bölgede olan kanamaların yahut buraya yerleşmiş olan tümörlerin ne derece büyük risk taşıyacağı ortada iken; buralarda yapılacak ameliyatların, kesinlikle çok tecrübeli ellerde ve gelişmiş merkezlerde yapılması gerektiğini söylemeye bile gerek yok….

    Koma ismini verdiğimiz tabloda ise hastanın şuuru kapalıdır. Lakin bu şuur kapalılığının da dereceleri vardır. İşte bu derecelerden biri olan bitkisel ömürde, isminden da anlaşılabileceği üzere; hastanın bir bitkiden farkı yoktur. Tahminen gözleri açıktır fakat gözlerini istemli olarak hareket ettiremez, hiç ses çıkaramaz ve verilen hiçbir emre uyamaz.Tabii ki bu durumdaki bir koma hastasının aylarca hayatta tutulması çok zordur. Burada vermek istediğim bildiri, çok sonlu bir hasta kümesinde da olsa; bazen hastaları bitkisel hayattan çıkarabilmenin, tabiri caizse uyandırmanın deneysel bir yolu olduğudur.

Başa dön tuşu