Uyku Apnesi Tedavisinde Dil Kökü Cerrahileri

Horlama ve uyku apnesi, toplumumuzun çocuklar dahil en az %20’sini etkileyen hastalıklardır. Horlama ve uyku apnesi, tek bir nedene bağlı hastalıklar değildir. Bu hastalıkların oluşumunu tetikleyen birçok faktör vardır (multifaktöryel); hastanın anatomik yapısı (burun, yumuşak damak, lisan kökü, çene yapısı ve boyun), yaşı, kilosu, hastada mevcut başka hastalıklar (diabet, hipertansiyon, anemi, tiroid hastalıkları vs) ve hastanın aile hikayesi.

Horlama uyurken, yumuşak damağın titreşmesine bağlı ses çıkmasıdır. Uyku apnesi ise en az 10 saniye uyku esnasında teneffüsün, nefes almanın durmasıdır. Uyku apnesi, kısa vadede kanda oksijen oranının düşmesine, kalp suratının artmasına ve bunlara bağlı geceleri panik halinde, boğulma hissiyle uyanmaya, sabahları baş ağrısına, kas ve eklem ağrılarına, boğazda kuruluk, takıntı ve gıcıklanma hissi oluşmasına, yeteri kadar uyku alamadığımızı hissetmemize ve gün içerisinde uyuklamamıza, konsantrasyon bozukluğuna neden olur.

Uzun vadede ise uyku apnesi, hipertansiyon, kalp büyümesi, kalp yetmezliği ve hatta uykuda ani mevte kadar neden olabilmektedir. Elhasıl göz gerisi edilecek bir hastalık değildir.

Burun ile ilgili hastalıklar horlama nedeni olabilir; deviasyon olması, nazal valv dediğimiz burun açısının dar olması, konka dediğimiz burun etlerinin büyük olması, burun boşluğunda poliplerin olması, günümüzün sık görülen hastalığı alerjik rinitler yeniden burunla ilgili horlama nedenlerindendir.

Bunun dışında yumuşak damak ve orofarenks denilen bademcik bölgesinin hastalıkları horlama nedeni olabilir (yumuşak damağın sarkık olması, bademciklerin büyük olması vs). Lisan kökünün büyümüş olması ve uyku sırasında hava yolunu tıkaması, çene yapısının geride muhtemel da bilhassa uyku apnesi olan hastalarda karşımıza çıkan nedenler ortasındadır.

Dil kökünün büyük olması, ağız boşluğunu geriye gerçek daraltabilir ve bu durum hava yolumuzun daralmasına yol açar. Uyku sırasında lisan kaslarının gevşemesi ve yer çekiminin tesiriyle mevcut darlık daha da artar ve uyku apnesine neden olabilir.

Dil kökü büyümelerine bağlı uyku apnesi tedavisinde uygulanan bir dizi cerrahi süreç vardır. Bu süreçlerin bir birden fazla, uyku apnesini yeteri kadar azaltmaması, hava yolunu cerrahinin kendisinin riske atması ve çok ağrılı olması nedeniyle terk edilmiştir.

Günümüzde lisan kökü cerrahilerinde kullanılan iki tane aktüel ameliyat mevcuttur. Bunlarda birincisi “SMILE” olarak kısaltılan lisanın art kısmındaki fazlalığın, endoskopik olarak çıkarılmasıdır. Süreç müddeti yaklaşık bir saattir. Hastanede kalış müddeti bir gecedir.

Dil köküne uygulanan öteki bir yeni cerrahi yol, robot ile lisan kökünün küçültülmesidir. Süreç yaklaşık 2 saat sürer. Hastanede yatış mühleti en az bir gecedir. 

Başa dön tuşu