Kulak Burun Boğaz Rahatsızlıkları – Duymayı Kısıtlayan Hastalık: Otoskleroz (Orta Kulak Kireçlenmesi) | kbbhastaliklar.com

Orta ve iç kulakta anormal kemik yapımı sebebiyle oluşan hastalığa otoskleroz, bir diğer adıyla orta kulak kireçlenmesi denir.Yeni kemik yapısının oluşmasıyla beraber sesin esas işitme organı olan iç kulağa ulaşması engellenir. Bu durum sonucunda da işitme kaybı yaşanır. Otoskleroz, Yunanca oto (kulak) ve sclero (sert) sözcüklerinden meydana gelir.

Otoskleroz Nasıl Oluşur?

Otoskleroz hastalığının nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber, hastalığın oluşumunda kalıtsal yani genetik unsurların etkili bir rol oynadığı belirtilmektedir. Aynı zamanda kızamık virüsünün de otoskleroz hastalığına neden olduğu belirtilir. Bu hastalık, erkeklere ve çocuklara oranla orta yaşlı kadınlarda daha çok görülür. Otoskleroz’un hamilelik döneminde yaşanan hormonsal değişim ve bazı virüslerin etkisiyle de meydana gelebilir.

Otoskleroz Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın en önemli belirtilerinden birisi de işitme kaybıdır. İşitme kaybı tek bir kulakta görülebileceği gibi her iki kulakta da olabilir.

Hastalığın diğer belirtileri arasında;

-Kulak çınlaması,

-Denge problemleri,

-Tek ya da kulağı etkileyen ve yavaş ilerleyen işitme kaybı,

-Titreme,

-Devinimsel algı sorunları,

-Hamilelikte işitme kaybının artış göstermesi vardır.

Otoskleroz Tedavisi

Erken yaşlarda tespit edilen otoskleroz vakalarında ilk olarak hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak adına bir tedavi yöntemi uygulanır. Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur. Tedavi boyunca işitme kaybına engel olmak amacıyla D vitamini, kalsiyum ve florür gibi vitamin takviyesi de yapılır.

Otoskleroz tedavisinde sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri de stapedektomi (orta kulak kireçlenmesi ameliyatı) uygulamasıdır. Bu ameliyatta hareketi sınırlandırılmış üzengi kemiği çıkarılır ve yerine ses dalgalarını iç kulağa iletmesi için protez takılır.

Ameliyatın ardından baş dönmesi, bulantı ve kusma gibi durumlar görülebilir. Ancak ortaya çıkan bu durumlar geçicidir. Ameliyat sonrası hastalar, baş dönmeleri tamamen geçene kadar uçak ve araba ile seyahat etmekten, dalış yapmaktan ve ağır yük taşımaktan kaçınmalıdır.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu