Omurga Kayması Belirtileri Nelerdir?

Omurganın kendine has, kavisli bir biçimi vardır. Travmaya, deformasyona ya da doğuştan oluşan anomalilere bağlı olarak omurlar dışarıya yanlışsız kayabilir.

Bu kayma sonucunda ise omurga kayması ya da ‘listezis’ ismi verilen sorun ortaya çıkar. Omur kaymalarının tedavisinin planlamasında kaymanın derecesine bakılır. Meyerding sınıflandırması ismi verilen bir prosedür ile omur kaymasının derecesi belirlenir. 

Kayma %25’den daha az olduğunda 1. derece, %25 ila %50 ortasında olduğunda 2. derece, %51 ila %75 ortasında olduğunda 3. derece ve %75’den fazla olduğunda 4. derece olarak sınıflandırılmaktadır. 

Omurga Kaymasının Belirtileri

Omurga kayması sonucunda çoğunlukla fıtık oluşmaz. Bu nedenle bel fıtığı belirtilerinin omurga kayması olarak değerlendirilmemesi gerekmektedir. Omurga kaymasının teşhisinde en büyük sorun kayma sonucunda ortaya çıkan yalancı fıtık imgesinin MR sonuçlarında bel fıtığı olarak teşhise neden olmasıdır. 

Omurga kayması ile birlikte dar kanal, hudut sıkışması ya da bel fıtığı belirtileri meydana gelebilir. Bacaklarda yahut kollarda güç kaybı, uzun müddetli yürüyüşlerde artan ağrı, idrar tutamama, erkeklerde iktidarsızlık üzere belirtiler omurga kaymasına işaret edebilir. 

Omurga kaymasının belirtileri dar kanal hastalığı ile benzerlik göstermenin yanı sıra bu sorunun tedavisinde de dar kanal hastalığının tedavi teknikleri kullanılmaktadır. 

Omurga Kayması Tedavisi 

Omurga kaymasının kesin tedavisi cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahaleye karar vermeden evvel kaymanın şiddetine bağlı olarak ilaç, enjeksiyon ya da fizik tedavi üzere farklı teknikler denenebilir. Bu süreçte kıymetli olan kaymanın neden olduğu semptomların şiddetlenmemesi ve kişinin hareketlerinin kısıtlanmamasıdır. 

Omurga kayması tedavisinde kişinin yürüme arası belirleyici olabilir. Kişi mola vermeden 500 metreden fazla yürüyemiyorsa hareket kabiliyetinin daima olarak kaybedilme riskinin ortadan kaldırılması için kesinlikle cerrahi müdahale yapılması gerekir. 

Omurga Kayması Neden Olur?

Omurgada kaymanın pek çok farklı nedeni vardır. Bu sorun bayanlarda erkeklere oranla daha çok görülmektedir. Travma sonucunda omurlar ortasında yer alan eklemlerde oluşan kırıklar kaymaya neden olabilir. 

Embriyo gelişiminde meydana gelen meseleler, omurgada meydana gelen tümörlerin omurlar ortasındaki ilişkiyi zayıflatması, sacrum ile en altta yer alan bel omurunun doğumsal olarak zayıflığı, vakitle bölgenin yaşlanmaya bağlı olarak deformasyonu omurga kaymasına neden olabilir. 

 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu