SEPTUM DEVİASYONU

Deviasyon yani burun eğrili toplumun epey büyük bir kısmını etkileyen ve çoklukla hastalar tarafından pek farkına varılamayan önemli bir sıhhat sorunudur. Hastalar ağızkuruluğu, uyku sorunları, horlama, sabahları yorgun kalkma , öksürük, ağız kokusu ve halsizlik üzere müphem şikayetleri olduğu için deviasyon olduğunu ve nefes alamadıkları için bu çeşit şikayetleri olduğunu farkedemeyebilir. Çoğunluğu muayene esnesında teşhis konur.

Tanı konulduktan sonra tek tedavisi ameliyattır. Medikal tedavisi yoktur. Hastanın burnunun yapısına nazaran yalnızca kemik eğriliği yani deviasyon düzeltilebildiği üzere şayet eşllik eden hal buzukluğu ve deformasyon varsa birebir seansta bununda düzeltilmesi gerekebilir.
Ameliyat genel veaya lokal anestezi altında yapılır. Ben genel anesteziyi daha çok tercih ediyorum. Ameliyat yalnızca deviasyona yönelik olacaksa kesiler içeriden yapılmakta ve dışarıda ameliyata dair bir iz bulunmamaktadır. Ameliyat müddeti yaklaşık 20 dk dır. Operasyon sonrasında hastaya tampon uygulaması yapmıyorum. Bunun için Hastanın burun içine eriyebilen iplerle dikiş atıyorum. Hasta tıpkı gün taburcu olabilir. ve isterse sonraki gün işbaşı yaparak olağan hayatına dönebilir.
Ameliyatın 1. haftasında denetim yapıldıktan sonra hastanın tedavisi tamamlanmış olur.

TAMPONSUZ BURUN AMELİYATLARI

Burun ameliyatı denince burna yapılan septoplasti, rinoplasti, endoskopik sinüs ameliyatları anlaşılmalıdır.Burun ameliyatlarının en korkulan yanı ameliyat sonrasında burun içine konulan tampon ve gibisi malzemeler. Bunların burun içine konması bir yana bir de çıkarılmaları gerekiyor.Ameliyatlı bir burundan bu türlü bir malzemenin alınması epey ağrılı olabilir. Hastalarımızın endişeli düşü olan bu durumu engellemek için uzun yıllardır kullandığım özel bir dikiş tekniğiyle operasyonları gerçekleştiriyorum. Tüm operasyonlarımız genel anestezi altında yapılmaktadır.

Septoplasti mühleti yaklaşık 20 dk kadar sürmekte ve operasyon sonrasında hasta anesteziden ayılınca 3 saatlik bir dinlenme sürecinin akabinde taburcu edilmektedir. Operasyonun haftasında denetim yapılır. Septoplasti operasyonlarında bu kâfi olmaktadır. Lakin rinoplasti ve endoskopik sinüs cerrahisi operasyonlarında hastanın durumuna nazaran denetimler artabilmektedir

Başa dön tuşu