Chiari Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Chiari hastalığı nedir,belirtileri nelerdir.

Chiari hastalığı Alman patolog Profesör Hans Chiari tarafından 1890 yılında omurilik ile serbellum ortasında meydana gelen anomaliyi söz etmiştir.Bu hastalığın derecesine nazaran 1-2-3-4 formunda tiplere bölmüştür.Chiari hastalığı halk ortasında beyin sarkması olarak söz edilmektedir.

Baş dönmesi,baş ağrısı,mide bulantısı üzere belirtiler ile ortaya çıkan Chiari hastalığı halk ortasında beyincik sarkması rahatsızlığın ötürü meydana gelebilir. Chiari hastalığı olarak belirttiğimiz beyincik sarkmasının tedavi metodu cerrahidir.

Chiari hastalığı Semptomları Nelerdir

  • Beslenme ve yutkunma zorluğu

  • Kollarda güç kaybı

  • Gelişme geriliği

  • Solunum sorunları

  • Kafa ‘da ,boyun’da kasılma ve ağrı

Chiari hastalığı tipleri nelerdir.

Tip 4 : Beyin art kısmı olağan gelişimi tamamlayamamıştır.

Tip 3 : Beyin art kısmı ard baştaki bir açıklıktan dışarı hakikat çıkar

Tip 2 : Spina bifidalı doğan bebeklerde görülmektedir.

Tip 1 : Kafa tabanı düzgün bir yapıda değildir ve beyinciğin art kısmı baş tabanın aşağı yanlışsız kaymıştır.

Chiari hastalığı oluşmasına neden olabilecek 3 neden şunlardır.

Yanlış Gelişim : Gelişimsel bozukluk nedeniyle lokal uzanımı nedeniyle beyincik dokularında uzama meydana gelmiştir.

Mekanik Teori : Beyincik yapısında yapışıklığa bağlı olarak dolanım bozukluğu neden olmuş olabilir.

Hidrodinamik Teori : Kafa içi basıncı ve omirilik kanalları ortasında basıncın yüksek oranda farklı olması nedeniyle chiari hastalığı meydana gelmiş olabilir.

Chiari hastalığı konusunda aşağıdaki belirtilere dikkat edilmelidir.

Halk ortasında beyincik sarkması olarak kabul edilen chiari hastalığı’nın en çok sık karşılaşılan belirtileri ortasında ense ve boyun ağrıları olduğunu belirten Kocaeli Beyin Cerrahi Prof. Dr. Kenan Koç, baş ağrısının bilhassa geceleri uykudan uyandıracak kadar şiddetli olduğuna dikkat çekti.Meydana gelen baş ağrısı bulantı ve omuzlara yanlışsız yayılan ağrılar görülmektedir.Bu belirtilere ek olarak çift görme,güneşe bakamama üzere şikayetler ile devam etmektedir.

Kocaeli beyin cerrahisi Prof. Dr. Kenan Koç, Chiari hastalığı tedavisinin sistemi cerrahi bir süreç dışında bir tedavi tekniği yoktur.Tedavi evresinde en kıymetli soru şikayetlerin olağandışı düzey ulaşıp ulaşmadığıdır.Cerrahi olarak yapılan tedavinin temel hedefi kranio servikal bölgede meydana gelen bozukluğu düzeltmek ve art çukur kemik yapısını düzeltmek olduğunu belirtti.

Chiari hastalığı öteki hastalıkları taklit ediyor olabilir.

Migren :Başınız ağrıyor olabilir ve tam tetkit yaptırmadığınızda migren tanısı konulabilir.

Vertigo :Dengesizlik ve sık sık baş dönmesi nedeniyle taklit edilebilen bir hastalıktır.

Boyun ağrısı :Sırt ağrısı yahut boyun ağrısı nedeniyle araştırma yapılmaması durumunda boyun fıtığı tanısı ve tedavisi uygulanabilir.

Uyku Apnesi :İleri düzeyde beyincik sarkması nedeniyle uyku apnesi teşhisi konulabilir.

Chiari hastalığı’nın En Değerli Nedenleri Şunlardır

Kocaeli beyin cerrahisi Kenan Koç’un yaptığı açıklamalarda halk ortasında beyin sarkması olarak kabul edilen chiari hastalığının nedenleri tam olarak açıklanamadığını lakin ortaya atılan teorilerin başında günlük hayatta yapılan aktivetelerin neden olabileceği belirtiliyor.

Tehlikeli Husus Kullanımı : Son yıllarda kullanımın süratli bir halde artması ve kullanım yaş oranların süratli bir biçimde kullanılması bu üslup rahatsızlıkların ortaya çıkmasını tetiklediği belirtiliyor.

Alkol bağımlılığı : Aşırı ölçüde alkol kullanan şahısların chiari hastalığına yakalanma risk’inin yüksek olduğu araştırmalar ile ortaya konuldu.

İltihap : Vücudunda iltihap olan bireylerin tedavilerini yaptırmamaları durumunda beyin sarkma üzere hastalıkların ortaya çıktığı araştırmalar ile ortaya çıkarıldı.

Chiari hastalığı Ameliyatı Nasıl Yapılır

Kocaeli beyin cerrahisi olarak Chiari hastalığı tedavisinde uygulanacak operasyonda mikro cerrahi süreç uygulanmaktadır. Cerrahi süreç baş ile boyun birleşimi yerinden girilerek başlanır.Baş kısmın art tarafında yer alan kemik ve birinci iki omur özel bir aygıt yardımı ile açılmaktadır.Omuriliği saran dura zarı açıldığında omurilik kesesi genişler ve böylelikle sıkışan kısım rahatlamış olur.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu