FİBROMYALJİ NEDİR ?

Fibromyalji yaygın kas iskelet ağrısı, uykusuzluk ve kronik yorgunluk ile kendini muhakkak eden bir hastalıktır. Kas ağrıları inatçıdır. Hastalar bilhassa sabah tutukluluğundan şikayetçi olurlar. Sabah kalktıklarında tüm eklemleri tutulmuş olarak kalkarlar ve vakit ilerledikçe hareketle açılırlar. Hastalarda ayrıyeten bir depresyon hali görülebilir.

Fibromyalji hastaları yıllarca teşhis edilmeyebilir. Genelde boyun ve bel ağrıları için beyin cerrahisi kliniklerine, yorgunluk hisleri için iç hastalıkları kliniklerine, depresyon için psikiatri kliniklerine ve genel ağrıları için fizik tedavi kliniklerine müracaat ederler. Yıllarca hekim tabip dolaşırlar. Boyun ve bel ağrıları için beyin cerrahisi kliniklerinde bel fıtığı yahut boyun fıtığı nedeniyle ameliyat olan hastalar bildirilmiştir.
Hastalığın teşhisi için hastaya bütüncül yaklaşım gerekmektedir.

FİBROMYALJİ TEŞHİS

Fibromyalji hastalarının bedenlerinde dokunmakla ağrı oluşan hassas noktalar bulunur. Bunlara tetik noktalar ismi verilir. Amerikan fizik tedavi derneği bu noktaların sayısını 18 olarak açıklamıştır. Hastada 11 adet tetik noktasının tespit edilmesi halinde FİBROMYALJİ (YUMUŞAK DOKU ROMATİZMASI) düşünmek gerekir.

Özellikle sabah tutukluğundan ve kronik yorgunluktan, enerjisizlikten bahseden hastalarda da yeniden fibromyaljiden şüphelenmek ve bu doğrultuda muayene ve tetkiklerini yaptırmak hakikat bir davranıştır. Fibromyaljinin teşhisinde,FİBROMYALJİ RİSK TESTİ ismi verilen bir test bulunmaktadır. Bu test kesinlikle tüm fibromyalji düşünülen hastalara uygulanmalıdır. Testin sonunda 110 puan ve üzerinde puan alan hastalar fibromyalji olarak kabul edilir.

FİBROMYALJİ TEDAVİ

Fibromyalji tedavisi hem çok kolay hem de çok zordur. Hasta ile yakından ilgilenmeyi gerektirir. Hastanın da inatla tedavisine devam edip, hekimi ile sıkı bir iş birliği içerisinde olması gerekmektedir.
EĞİTİM: Hastaların eğitimi birinci derecede kıymet arz etmektedir.Hem hastaların hem de yakınlarının eğitimi kaidedir. Hastalara hastalıkları hakkında ayrıntılı bilgi verip, hastalıklarının rastgele bir hayati tehlike oluşturmadığını ve rastgele bir estetik meseleye yol açmayacağını öğretmek, hastanın kendine olan itimadını arttıracaktır. Ayrıyeten, hasta yakınlarına da dışarıdan bakıldığında hiçbir sorunu yokmuş üzere görünen hastalarının gerçekte nasıl meşakkatler çektiğini de anlatmak lazımdır. Zira birtakım hasta yakınları tarafından hasta olarak kabul edilmemektedirler.

PİLATES BAŞTA OLMAK ÜZERE İDMAN TEDAVİLERİ: Haftada 3 gün tavsiye edilir. İdmana başlamadan evvel 5-10 dakika ısınma yapılır. Daha sonra kasları güçlendirici antrenmanlara ehemmiyet verilerek spor yapılır.
KLASİK TIBBİ İLAÇLAR: Başta ağrı kesiciler, adele gevşeticileri, anti romatizmal ilaçlar, depresyon ilaçları, antioksidan vitaminler kullanılmaktadır.
MEDİKAL OZON TEDAVİSİ: Ozon gerek damardan gerekse de lokal olarak ağrılı kas bölgelerine yapılabilir. Ozon tedavisi hastanın antioksidan kapasitesini arttırmak suretiyle, kas içerisinde oluşan toksinlerin atılmasına neden olur. Kanın sıvılaşması sonucunda hücrelere daha fazla kan ve daha fazla oksijen gidecektir. Ozon kanın oksijen taşıma kapasitesini ve oksijenin dokulara geçiş suratını arttırmaktadır. Bu durumda da dokuların oksijenlenmesi mümkün olabilmektedir.
TIBBİ SÜLÜK TEDAVİSİ: Sülüğün salyasında bulunan 106 değişik enzim mevcuttur. Tedavide sülüğün kan emmesinin yanı sıra, bu enzimler sayesinde şifa olmaktadır. Bilhassa sülük enzimlerinin tesiriyle kanın sıvılaşması sonucu, mikrosirkülasyon artacak ve dokulara daha fazla kan ulaşabilecektir. Dokulara daha fazla kan gelmesi hem dokuların beslenmesini sağlamakta hem de dokuda oluşan toksik unsurların tertipli atılmasını sağlamaktadır.
HACAMAT TEDAVİSİ: Hacamat deri altına biriken dokular ortası kanın ve burada depolanmış halde bulunan toksinlerin, ağır metallerin alınması sürecidir. Bir kupa sayesinde evvelce 1 mm. Kadar deri altına ulaşacak halde çizilen deriden kan alma formunda yapılır.
Kliniğimizde sülük ve ozon tedavisinin yanı sıra hastalarımıza manyetik alan tedavisi ve kök hücre tedavisi de uygulanmaktadır. Standart tedavimiz 12 seans olup, haftada 2 seans uygulanmaktadır. Hasebiyle 6 hafta süren bir tedavi kelam bahsidir. Tercih ettiğimiz tedavi programı bu olmasına karşın kent dışından gelen hastalarımız için 1 yahut 2 haftalık ağırlaştırılmış tedavi programları da uygulamaktayız.

KARIŞTIĞI HASTALIKLAR

Fibromiyalji bir çok hastalıkla karıştırılabilmektedir. Bilhassa hastanın eğitim düzeyi düşükse ve kendini söz etmekte zorlanıyorsa yanlış teşhisler koyulabilir.

BEL VE BOYUN FITIĞI İLE KARIŞABİLİR: Ülkemizde bilhassa, boyun bölgesinde ağrısı olanlara boyun fıtığı, bel bölgesinde ve bacaklarında ağrısı olanlara bel fıtığı demek adettendir. Bu nedenle fibromyalji hastaları bilhassa bel ve boyun fıtığı hastalıkları ile karıştırılmaktadır. Hatta bel fıtığı ve boyun fıtığından kazara ameliyat edilen hastalar bildirilmiştir.
BAŞ AĞRISI İLE KARIŞABİLİR: Baş ağrısı ile birlikte olması nedeniyle migren yahut öbür baş ağrıları ile karıştırılıp tedavi edilen hastalar kelam mevzusudur.

PSİKİATRİK HASTALARLA KARIŞTIRILABİLİR: Hasta ruhsal sıkıntıları ile psikiatriste gitmişse “depresyon” tanısı ile tedaviye alınmış olabilir.

HİPOTİROİDİ İLE KARIŞABİLİR: Hastalardaki çok yorgunluk nedeniyle hipotiroidi yani tiroid hormonunun azlığına bağlı hastalıkla ve kronik yorgunluk hastalığı ile de karıştırılabilir.

ROMATİZMAL HASTALIKLAR İLE KARIŞABİLİR. En çok yapılan yanlışlardan birisi de bilhassa her tarafım ağrıyor şikayeti ile gelen hastaların hepsine birden “romatizma” olmuşsun denilerek genel bir tedavi uygulanmasıdır. Bunu en çok pratisyen doktorlar yaparlar. Bu nedenle bu hastalar uzun mühlet kortizon yüklemesine de maruz kalabilmektedirler. Her gidilen hekim, bilhassa ilaçların ayırımını yapamayan eğitim seviyesi düşük hastalara kortizon verip kısa yoldan rahatlamasını tercih ederse sonuçta hastalar bir de çok yağlanma, obesite ve şeker hastalığı ile de uğraş etmek zorunda kalmaktadırlar. Esasen yazılan reçetelerde daima birebirdir. Kortizon iğnesi + ağrı kesici + Nonsteroid antiromatizmal ilaçlar karıştırılıp kalçadan yapılır. Bu süreç bilhassa anadoluda çok yaygındır. Kimi hastalarda kulaktan dolma bilgilerle eczaneden aldıkları bu üç iğneyi karıştırarak kalçadan yapmak suretiyle kısa müddette ağrılarından kurtulabilmektedirler. Fakat, kısa periyodik tesiri olan bu tedavi sonunda sonraki gün birebir şikayetler tekrar etmektedir. Zira, ağrı kesiciler 8-12 saat içinde bedenden atıldıklarından her şey eskisi üzere olmaktadır.

Başa dön tuşu