Kronik Sinüzit Tedavisi

Sinüzit Nedir?

Burun etrafındaki kemiklerin içerisinde bulunan ve sinüs olarak isimlendirilen hava boşluklarının iltihaplı doku ile dolmasından kaynaklı olarak ortaya çıkan hastalık, sinüzit olarak isimlendirilmektedir.

Sinüzit ile birlikte ortaya çıkan tıkanıklık, sarı-yeşil renkte burun akıntısı, baş ağrısı, nefes almada yaşanan zahmet ve geniz akıntısı ile kendisini göstermektedir.

Sinüs ismi verilen hava boşlukları, olağan işlevleri gereği mukus oluşturan burun sisteminin bir kesimidir. Burun ve sinüsler tarafından, olağan işlevleri gereği, günde yaklaşık olarak yarım litre civarında mukus salgılanmaktadır. Burun sistemi tarafından oluşturulan mukus, nefes yoluyla alınan havanın içindeki bakteri, toz parçacıkları ve partikülleri temizleyerek, beden sıhhatini tehdit eden bu ögeleri ortadan kaldırmakla vazifelidir. Akabinde boğaza süzülerek yutulan mukus sıvısı, mide asidi tarafından parçalanarak yok edilmektedir. Bu durum günde tekraren gerçekleştirilen olağan bir beden işlevidir. Sinüzit durumu ise, sinüsleri döşeyen bu mukoza sıvısının iltihabıdır.

Genel olarak sinüzitler, döşeyici mukoza tarafından üretilen mukusun, buruna boşaltılamamasından kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Mukusun buruna boşaltılamamasına sebep olan temel 3 faktörü şu formda sıralayabilmekteyiz;

-Mukus içeriğinin ya da kıvamının değişim göstermesi

-Sinüsler içerisinde bulunan mukusun etkin halde ostiumlara taşınmasını sağlayan sistemin bozulması

-Sinüslerin buruna boşalmasını sağlayan kanallarda tıkanma meydana gelmesi

Mukusun buruna boşaltılamamasına sebep olan bu faktörlerden bir ya da birden fazlasının kelam konusu olmasıyla birlikte, sinüzit hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Kronik Sinüzit Nedir?

Sinüzit bulguları olan ve bu doğrultuda tıbbi tedavi alan, lakin ortalama 3 ay üzere bir mühlet sonrasında şikayetlerinde güzelleşme gözlemlenmeyen bireylerde, gerçekleştirilen ilgili testler sonucunda kronik sinüzit tanısı yapılmaktadır.

Kronik sinüzit durumlarında, şikayet ve bulgular, yani sinüzit belirtileri, 12 haftadan uzun süren enfeksiyonlarla kendini muhakkak etmektedir.

Kronik Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit belirtilerinin 12 haftadan müddet ile devam ettiği kronik sinüzit durumlarında, belirtiler şahıstan bireye değişim gösterebilmektedir. Genel kanı, sinüzitin baş ya da yüz ağrısına sebep olduğu istikametindedir, lakin sinüzit kendisini ağrıdan çok öbür şikayetler ile belirli etmektedir. Sinüzitin beli başlı belirtilerini şu formda sıralayabilmekteyiz;

-Sarı-yeşil renkte ve koyu kıvamlı burun akıntısı

-Göz etrafında oluşan basınç hissi

-Geniz akıntısıyla birlikte boğazda yanma oluşması

-Davranış değişiklikleri

-10-14 günden fazla süren soğuk algınlığı, nezle, grip, kimi durumlarda hafif ateş yükselmesi

-Gece ya da sabaha karşı ortaya çıkan şiddetli ve inatçı öksürük durumları

-Uzun süren baş ağrıları

-Burun tıkanıklığı ve horlama

-Nefeste makûs koku oluşumu, koku almada bozukluk, mide bulantısı ya da kusma

Kronik Sinüzit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sinüzit; akut, subakut ve kronik sinüzit olmak üzere 3 kümede sınıflandırılmaktadır. Akut sinüzitler, yaklaşık 4 hafta sürmekte, ilaç tedavisiyle ya da zaten güzelleşme göstermektedir. Subakut sinüzit, akut sinüzitin şimdi tam olarak güzelleşmediği, kronik sinüzitin ise tam olarak oluşmadığı geçiş evresidir. Kronik sinüzit ise, antibiyotik kullanımına karşın devam eden sinüzit belirtileriyle kendini göstermektedir. Kronik sinüzit durumlarında; kişinin hayat usulünde değişiklikler yapılmakta (sigaranın bırakılması vs.), glukokortikoid içeren burun spreyleri, haplar, ilaçlar ve antibiyotikler kullanılmaktadır. Kronik sinüzitlerin ilaçla tedavi edilemediği durumlarda ameliyat gerekebilmektedir.

Endoskopik Sinüs Cerrahisi

Kronik sinüzit hastalarına uygulanan endoskopik sinüs cerrahi uygulamalarında, sinüslerde bulunan doğal kanalların tıkanmasına sebep olan polipler yahut öbür anatomik bozukluklar düzeltilmekte, böylelikle sinüs kanalları açılmaktadır.

Endoskopik sinüs cerrahisi, komplikasyon gelişme riski açısından dikkatli ve ihtimamlı yapılması gereken bir uygulamadır. Uzun bir düzgünleşme devri gerektirmektedir.

Balon Sinoplasti Cerrahisi

Hastanın bu formül için uygun olup olmadığı yapılan muayeneler doğrultusunda belirlenmektedir.

Balon sinoplasti cerrahi prosedürü ile, öncelikli olarak sinüslerin kapalı olan deliği tespit edilmekte ve akabinde sönmüş haldeki balon bu deliğe yerleştirilmektedir. Röntgen eşliğinde gerçekleştirilen balon sinoplasti uygulamasında, balonun en hakikat noktaya yerleştirilebilmektedir. Akabinde, aşikâr bir basınç uygulanarak balon şişirilmektedir. Böylelikle, tıkanmış olan sinüs deliğinin açılması ya da genişlemesi sağlanmaktadır.

Balon sinoplasti cerrahisi gerçekleştirilen hasta, birebir gün taburcu edilebilmekte, sonraki gün işine dönebilmekte ve hastanın doğal anatomik yapısının bozulmaması sağlanmaktadır.

Balonla sinüzit tedavisi, et büyümesi ile birlikte sinüziti bulunan, küçük sinüsleri tıkalı ve 17 yaşından küçük olan şahıslara uygulanmaktadır.

Başa dön tuşu