Koruyucu Burun Estetiği

Son yıllarda burun estetiğinde ilgi gören mevzulardan birisidir. Bu teknik burun estetiği isteyen bütün hastalar için uygun değildir. Burun sırtı önden hoş fakat yandan kemerli görünen şahıslar için uygundur. Daha evvel burun ameliyatı olmamış şahısların yaklaşık olarak yüzde 70-80’ine esirgeyici burun estetiği uygulanabilir. Ayrıyeten burun tıkanıklığına sebep olan sıkıntılar varsa estetik burun ameliyatı ile birlikte düzeltilir.

Klasik teknikte burun kemeri alınır. Burun kemikleri yandan daraltılır ve burun sırtı tekrar şekillendirilir. Let down tekniğinde ise hoş olan burun sırtı hiç bozulmaz, tabandan kâfi ölçüde kemik ve kıkırdak şeritler çıkarılarak burun sırtı asansör üzere bir kat aşağı indirilir ve yandan kemerli görünüm düzeltilir.

Koruyucu burun estetiği ameliyatında yalnızca burun sırtı korunmaz. Korunan öteki değerli yapılar kısaca şunlardır:

–Burun ucu ve burun sırtı kıkırdaklarının perikonriumu, zar altı çalışılarak korunur. Burun parlaması ve doku hasarı az olur. Deri atrofiye gitmez

–Koruyucu burun estetiğinde greft gereksinimi az olduğu için burun içindeki septum dediğimiz kıkırdak büyük oranda korunur. Böylelikle muhtemel revizyonlardaki kıkırdak gereksinimi yeniden septumdan karşılanır. Kaburga yahut kulaktan kıkırdak almaya gereksinim olmaz.

— Burun ucunun yumuşak ve hareketli olmasını sağlayan pitanguy ligamenti korunarak daha hareketli ve yumuşak burun uçları elde edilir.

–Zar altı çalışılarak burun kasları zedelenmediği için burunun solunumsal fonksiyonları iyi korunur.
— İnternal valv bölgesini açan scroll ligament korunarak burnun solunumsal işlevleri ziyan görmez.
— Burun ucundan geçen damar hudut paketi korunarak burun ucu uyuşukluğu daha az olur.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu