Septorinoplasti Estetik Burun Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kimler bu ameliyatı olabilir?

Doğumdan gelen ya da travmalara bağlı burundan nefes alamama ve burunda form bozukluğu olan hastalar.Burundan nefes alma sorunu olmayan lakin burnunun formunu değiştirmek isteyen hastalar.

Bu ameliyatın faydaları nelerdir?

Burundan yeterli nefes almayla bir arada hayat kalitesinin artması, uyku kalitesinin artması, üst teneffüs yolları enfeksiyonlarına yatkınlığın azalması, horlamanın azalması, estetik görünümün uygunlaştırılması ile birlikte özgüven artımı ve duygusal durumun müspet istikamette düzelmesi beklenir.

Ameliyat için yaş ve cinsiyet ayrımı var mıdır?

17 yaşın altına yapılması önerilmemektedir. Cinsiyet ayrımı yoktur.

Ne cins meseleler bu ameliyatla giderilebilir?

Burnun küçültülmesi, büyütülmesi, burun kemerinin uzaklaştırılması, dışardan görülen eğri burun ve asimetrik burun formunun düzeltilmesi, burun ucunun kaldırılması, burna kavis kazandırılması, burun kanatlarının küçültülmesi, çok yuvarlak burun ucunun inceltilmesi ve her iki burun deliğinden rahat nefes alınması sağlanabilir.

Ameliyat kaç saat sürer?

Ameliyat sorunun büyüklüğüne ortalama 1.5 ile 3,5 saat ortasında sürebilir.

Ameliyat sonrası hastayı neler bekler?

Ameliyattan sonra burun sırtında sabitleyici bir kalıp burun içerisinde de 1-2 mm kalınlığında yumuşak silikon yapraklarla hasta uyanır. Başı yavaşça yüksekte yatması ve göz etrafına soğuk kompres uygulanması önerilir.Ameliyattan sonraki 1. gün silikonlar, 10. gün kalıp alınır. Elde edilen sonuç burnun son hali değildir. Burnun son haline kavuşması yavaş bir süreçtir. Ortalama olarak 1-1,5 yıl sürebilmektedir. Bu nedenle hastanın başlangıçtaki manzara için paniğe kapılmaması, sabırlı olması gerekmektedir.Zaman içerisinde şişlikler inecek ve burun gün geçtikçe daha doğal ve yüze uyumlu hal alacaktır.İlave küçük ameliyatlarla düzeltme yapma gereksinimi doğabilir. 6 ay hatta 1 yıldan evvel bu düzeltmenin yapılması önerilmez.

Kaç gün istirahat edilmelidir?

Hastanede 1 gece yatılır. Asgarî 7 gün mesken istirahati önerilir.

Ameliyat sonuçlarını olumsuz etkileyen faktörler nelerdir?

Genel bir makus yara güzelleşmesi hikayesi daha evvel çok sayıda burun ameliyatı geçirmiş olması, yağlı ve kalın burun derisine sahip olması, burun kıkırdaklarının zayıf olması, burun ucunun çok yuvarlak olması, ameliyat sonrası kurallara uymamak sonuçları etkileyen olumsuz faktörlerdir.

Ameliyat sonuçlarını olumlu etkileyen faktörler nelerdir?

Genç yaş, yara güzelleşmesinde sorun olmaması, daha evvel burun ameliyatı geçirmemiş olması, güçlü kıkırdaklar ve orta kalınlıktaki deri ameliyat sonuçlarını olumlu tesirler.

Ultrasonik rinoplasti (ultrason formülle yapılan estetik burun ameliyatı) yolunun avantajları nelerdir?

Bu ameliyatta, burun kemikleri denetimli kesilerle şekillendirilmektedir. Klasik teknikle gerçekleştirilen kesiler kemik etrafındaki yumuşak dokularda hasara yol açabilir. Ultrasonik kesiciler bu hasarı çok çok azaltır. Milimetril ve tam istenen yerden kemik kesileri ultrasonik kesicilerle daha rahat yapılabilir. Damar, hudut, kas üzere yumuşak dokular ultrasonik prosedürle hasar almaz korunur. Kemik şekilledirilmesi denetimli ve süratli yapılmış olur. Ameliyat sonrası şişlik, ağrı ve morluk en aza indirgenir. Buda düzgünleşme mühletini hızlandırır. Ultrasonik kesicilerle yapılan rinoplastide istenilen ülkü sonuçlara kavuşmak daha kolaydır.

Başa dön tuşu