Burun Estetiği (veya Burun Ameliyatı) Sonrası; Nasıl Banyo/Duş Yapılır?

Pratik bir formda genel bilgiler olarak bahsetmek istiyorum. Her şeyden evvel, ferdî, kendi hastalarım için belirttiğim tavsiyeler olacağını, anımsatmak isterim (burun iç ve dışında hangi tıp malzeme kullanıldığının da bilinmesi daha ülkü olacaktır., bu hususta ayrıntılı bilgi almak isteyenler için; iletişim)

Ameliyat olduğunuz gün: Banyo yahut duş yapmayınız. Güzelce, başınız kalp düzeyinden üstte istirahat ediniz. Kulaklıkla müzik dinleyiniz. Size söylenilen tavsiyelere uyunuz ve ilaçlarınızı da ihmal etmeyiniz. Biraz naz yapmaya başlayabilirsiniz yanınızdakilere, doğal ki..:)

Ameliyat sonrası 1. günden itibaren: Duş alabilirsiniz. Lakin, çok sıcak bir ortam ve su olmamalıdır. Sıcak, burun damarlarında genişleme yapıp, burun kanamasına neden olabilir. Su buharı, ıslanma ile burun üstü kalıbı da gevşeyebilir, aklınızda olsun.
Ilık su ile beden duşu alınabilir. Başınızı öne eğmeyiniz. Burun üstüne su gelmemelidir. (Aşırı su buharı da burun içine gelmemeli..). Yüzünüzü de yıkayabilir, silebilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrası: Saçlar nasıl yıkanmalı? Banyo/duş sırasında yahut yalnızca saçlarınız..
Başınızı geriye gerçek eğerek, saçlarınızı, başınızı yıkayabilirsiniz!
Başınız önde, eğilerek saçınızı yıka(t)mayın..!
Öne eğilme ile basınç artışına bağlı (düşük bir ihtimal de olsa) burunda sızıntı formunda kanama olup, sizi rahatsız edebilir.
1.Saçınızı konutta kendiniz, dikkatli bir biçimde yıkayabilirsiniz.
2.Bir yakınınız yardımcı olabilirse, daha da yeterli olacaktır.
3.Ya da, kuaföre gidilebilir. Karar sizin..

Burun kanaması olursa ne yapmalı?
Sıcak bir banyo ortamında iseniz, çabucak çıkmalısınız. Burun kanaması, birkaç damladan fazla ise, başınızı yeniden öne eğmeden burun deliğine soğuk su çekmek en doğrusudur. Lakin, burun içinde birinci günlerde ameliyat bitiminde konulmuş burun içi silikon türevi takviyeler (silastik) yahut öteki bir gereç (tampon) olması, soğuk suyun tesirini çok azaltacaktır. Sızıntı biçiminde kanama devam ediyorsa, hekiminizin muhakkak haberi olmalı…

Size gerçekleştirilen ameliyata bağlı olarak, devam eden bir burun kanamasını durdurma yaklaşımı farklılık gösterir. Fakat, sıcağın, çok su buharının olduğu bir ortam ve başınızı eğerek yapılan bir saç yıkama vb. hareketin burun kanamasına -düşük bir ihtimal de olsa- yol açabileceği aklınızda olmalı…Özenli davranmak gerekir, bu mevzuda..

Başa dön tuşu