Koku ve Tat Alma Bozuklukları

Koku ve Tat Alma Bozukluklarının Sıklığı Nedir ?

Amerika Birleşik Devletlerinde 260 milyon kadar insan yaşamaktadır ve bir araştırmaya nazaran 2 milyondan fazla şahısta bu bozukluk mevcuttur. ABD de her yıl yaklaşık ikiyüz bin kişi bu sebepten doktora başvurmaktadır.

Koku ve Tat Alma Bozuklukları Önemli Midir ?

Koku alma ve tat duyusu şükretmemiz gereken bizi erken uyaran kıymetli hislerdir ve yanlış koku ve tat bizi yangına , zehirli gazlara ve bozulmuş yiyeceklere karşı uyarır. Koku alma bozukluğu bir sinüs sorununda, burundaki doku büyümelerinde olabileceği üzere ender durumlarda beyin tümörlerinden de kaynaklanabilir. Aşçılar, itfaiyeciler üzere birtakım meslek kümeleri için koku ve tat almak mesleksel bir gerçektir ve bu hislerin kaybı büyük ekonomik sorunlar yaratır.

Koku ve Tat Alma Nasıl Gerçekleşir ?

Koku ve tat alma hisleri kimyasal his sistemimize aittir. Etrafımızdaki unsurlardan kaynaklanan birtakım kimyasal hususların burun, ağız ve boğazımızı uyarması ile bu karışık süreçler başlar. Hudut uçları uyarılarak bu iletiler beyefendisine iletilir ve beyinde ayırt edilir.

Koku hudut uçları burunun tavanında yer alırlar ve çok ince bir kemik içersinde direkt beyindeki koku bölgesini uyarırlar.

Yiyecek ve içecekler tükürük ile karışarak ağzı, lisan ve boğazda buluna koku hudut uçlarını uyarırlar. Birebir halin uyarıyı beyindeki makul bölgelere ulaştırırlar.

Koku ve tat alma hücreleri yaşlandıkları yahut hasara uğradıkları vakit yenilenebilmesi açısından incelenmektedir.

Üçüncü bir kimyasal his sistemi de mevcuttur. Buna ’genel his sistemi’ ismi verilir. Gözlerin, burunun ve ağzın bilhassa nemli bölgelerinde buluna binlerce his sonu ‘amonyağın sızısını, metolün serinliğini ve kırmızı biberin sıcaklığını’ algılar.

Tatlı , ekşi, acı ve tuzlu olmak üzere genelde dört temel tat ayırt edebiliriz. Bu tatların aşikâr oranda karışımları ve genel his sisteminin birleşimi ile bir çeşni oluşur. İşte bu özel çeşni onları tanımamıza imkan sağlar.

Birçok husus temel olarak kokularından tanınırlar. Çikolata yerken burnunuzu kapatırsanız, yediğiniz hususun tatlı yahut acı olduğunu hissedebilirsiniz ancak çikolata olduğunu anlamakta zorlanırsınız. Bu durum çikolatanın tanıdık lezzetinin çoğunlukla koku ile algılandığındandır. Tıpkı formda kahvede böyledir. Dikkat ederseniz, yemeğin lezzetini tam olarak almak isteyen şahıslar (aşçı, lezzet uzmanı üzere ) her yutkunuşta sonra burunlarından nefes verirler.

Neler Tat ve Koku Alma Bozukluklarına Yol Açarlar ?

Baskın sorun 60 yaşından sonra doğal koku alma yeteneğinin azalmasıdır. Bilim adamları koku alma yeteneğinin 30 ile 60 yaşları ortasında en âlâ olduğunu bulmuşlardır. Bu durum 60 yaşından sonra azalmaya başlar ve daha yaşlı birçok kimse koku alma yeteneklerini kaydetmişlerdir. Lakin, genelde her yaştaki bayanlar, erkeklere nazaran koku almada daha hassastırlar.

Bazı şahıslar koku ve tat alma bozukluğu ile doğabilirler lakin birçok kimsede bu durum kaza yahut hastalık sonrası oluşur.

Üst teneffüs yolu iltihapları birden fazla defa suçlanmıştır tıpkı vakitte baş kırıklarında da koku alma bozukluğu ortaya çıkabilir.

Koku ve tat alma bozuklukları burun içerisindeki poliplerden, hormonal bozukluklardan ve diş sorunlarından kaynaklanabilir. Böcek ilacı yahut birtakım öbür ilaçlara uzun mühlet maruz kalanlarda da oluşabilir.

Sigara dumanı insanların karşılaştığı en sık ve en ağır hava kirliliği casusudur. Kokuların ayırt edilmesi ve tat alma hissinin azalmasına sebep olur. Sigarayı bırakmak koku almayı arttırır ancak bu olay çok yavaş ortaya çıkar.

Örneğin günde iki paket sigara içen kişinin tekrar eskisi üzere koku alabilmesi için sigara içtiği devir kadar sigarayı bırakması gerekir.

Baş ve boyun bölgesine kanser nedeniyle ışın tedavisi uygulanan birçok kimse koku ve tat alma bozukluğundan şikayetçi olur.

Nefes borusu ve ses telleri çıkartılan kimselere, koku ve tat alma duyularının azaldığından şikayet ederler. Bu bireylere burunlarından nefes almalarını sağlanacak tüpler uygulanırsa tekrar tat ve koku almaya başlarlar (bu durum koku ve tat almada burundan hava geçmesinin ne kadar kıymetli olduğunu gösterir ).

Koku ve Tat Alma Bozuklukları Nasıl Teşhis Edilir ?

Kişilere tanımaları emeliyle değişik yoğunlukta koku ve tatlar aldırlır. Kişinin ayırt edebildiği en düşük yoğunluk bulunur. Ayrıyeten değişik yoğunluktaki koku ve tatlar denenir, bunları ayırt edip edemediği yahut yoğunlukları arttırıldığında fark edip edemediği araştırılır.

Koku ve Tat Alma Bozuklukları Tedavi Edilebilir Mi ?

Bazen kullanılan bir ilaç koku ve tat alma bozukluğunun tek sebebidir ve ilaç kesilince yahut değiştirilince durum düzelir.

Bazı ilaçlar koku alma bozukluklarına yol açarken, bilhassa alerji ilaçları koku ve tat almayı geliştirebilirler.

Özellikle şiddetli nezle, grip olan yahut alerjisi artan şahıslar yalnızca bu durumlarının düzelmesi ile koku ve tat alma hassasiyetlerini tekrar kazanırlar. Birçok vak’ada burun tıkanıklığı yapan poliplerin temizlenmesi ile koku tat almada düzelme görülür, nadiren de koku ve tat alıcıları kendi kendilerine kaydoldukları üzere, kendi kendilerine düzelebilirler.

Başa dön tuşu