RİNOPLASTİ (BURUN ESTETİĞİ) AMELİYATINDAN SONRA DİKKAT EDİLMESİ GEREKLİ NOKTALAR

Ameliyat günü ameliyattan sonra sulu ve yumuşak besinler önerilir. Ameliyattan üç saat sonra beslenmeye başlanabilir. Ameliyatın sonraki gününden itibaren olağan beslenme alışkanlığına dönülebilir. Fakat birinci günlerde acılı ve baharatlı besinlerden kaçınılmalıdır.
Rinoplasti ameliyatı sonrasında ekseriyetle hafif ya da orta şiddette ağrı olur. Ameliyat sonrası birinci günlerde yüksek yastıkta yatılması önerilir.
Ameliyat sonrası burun paklığı ve bakımı için verilen sprey ve başka ilaçlar tertipli kullanılmalıdır.
Ameliyat sonrası çok yüz mimikleri ve gülmekten kaçınılmalıdır.
Rinoplasti ameliyatı sonrası göz etrafında morluk ve şişlikler oluşabilmektedir. Bunlar ilerleyen günler içinde tabiatıyla azalıp kaybolacaktır.
Ameliyat sonrası ön dişlerde süreksiz bir sızı yahut ağrı hissedilebilir. Bu durum vakit içinde kaybolur. Ameliyat sonrası birinci günlerde yumuşak bir diş fırçası kullanılmalı ve ön dişler nazikçe fırçalanmalıdır.
Burun tamponu çıkarılana kadar hapşırma ve kaşıntıya neden olabilir. Bu şikayetler tamponların alınmasıyla geçer. Hapşırma çok rahatsız ederse hapşırma giderici ilaç uygulanabilir.

Rinoplasti ameliyatı sonrası yine şekillendirilen burun kemiklerini sabit tutmak için konulan alçı yahut nazal splintler 7-10 gün sonra çıkarılır. Bunların çıkarılması sırasında rastgele bir ağrı duyulmaz.
Ameliyat sonrası, ameliyat tekniğine bağlı olarak birçok vakit burnun uç kısmının cildine konulmuş olan dikişler bir hafta sonra alınır.
Ameliyat sırasında konulan burun tamponları özel silikon tamponlardır. Evvelden kullanılan bez ve ip tamponlar üzere çıkarılırken ekseriyetle ağrı yahut kanama yapmaz.
Ameliyat sonrası birinci bir-iki hafta burundaki yaralar kabuklar ve biriken akıntı nedeniyle burun tıkanıklığı yaşanabilir. Güzelleşme müddetince bu tıkanıklık azalacak ve vakitle burnunuz açılacaktır.
Rinoplasti ameliyatı sonrası birinci vakitlerde bazen burun uç kısmında sızı yahut hissizlik olabilir. İlerleyen vakitlerde bu durum kaybolacaktır.
Ameliyat sonrasında burna konulan alçı ya da splintlerin düşmemesi için yüzün suyla temas etmemesi gerekir. Birebir sebeple buharlı ortamdan kaçınılmalıdır ve banyo sırasında dikkatli olunmalıdır. Bir müddet sauna ve hamamdan uzak durulmalıdır.
Ameliyat sonrası iki hafta tütün ve alkol eserleri tüketilmemelidir.
Ameliyat sonrası üç hafta boyunca dar boyunlu kazak ve öbür giysiler giymekten sakınılmalıdır.
Rinoplasti ameliyatı sonrası toplumsal hayata, çalışma hayatına ya da okula dönme süreci hastanın kendini güzel hissetmesi ile ilgilidir. Kendinizi düzgün hissettiğiniz vakit olağan hayatınıza dönebilirsiniz. Lakin ekseriyetle bir-iki hafta istirahat önerilmektedir.
Ameliyat sonrası bir hafta lens takılmamalı, en az üç ay müddetince gözlük kullanılmamalı ve sonrasında mümkünse hafif ve ince çerçeveli gözlük kullanılmalıdır.
Ekseriyetle burunda alçı yahut kırılan burun kemiklerini sabitleyici splintler konur. Bunların yerlerinde kalması için denize ve havuza girmek sakıncalıdır.
Ameliyat sonrası burun cildi hassas hale geldiği için 3 ay yakıcı güneş ışığından korunmak gerekir.
Çok antrenmanlardan (jogging, yüzme, fazla eğilme, yerden ağır cisim kaldırma üzere kan basıncını artıran bütün aktiviteler) 2-3 hafta uzak durulmalıdır
Ameliyat sonrası 6 ay savunma ve dövüş sporları ile temas gerektiren ağır sporlar yapılması önerilmez.
Ameliyat sonrasında sarı yahut yeşil renkli, ağır ve berbat kokulu akıntı, daima sulu akıntı, ateş, görme bozukluğu, baş ağrısı, uyku hali ve şuur bulanıklığı üzere durumlarda derhal hastaneye başvurulmalı ve hekimle temasa geçilmelidir.
Ameliyat sonrası kanama son derece azdır lakin ameliyat sonrası bazen az ölçüde pembe renkli burun akıntısı, tükürükle karışık az ölçüde kan yahut burundan bir kaç damla taze kan gelebilir. Taburcu olduktan sonra burundan yahut ağızdan fazla ölçüde taze kanama olması, kanlı kusma olması üzere durumlarda vakit kaybetmeden hastaneye başvurulmalı ve ameliyatı yapan tabiple temasa geçilmelidir.

Başa dön tuşu