Kanal Darlığı

Tıpta lomber spinal stenoz denilen kanal darlığı omuriliği çevreleyen kemik ve bağ dokusu kireçlenmesiyle omuriliğe bası oluşması olayıdır. Çoklukla 55 yaş üstünde görülür. Bayanlarda erkeklere nazaran daha fazladır. Şayet doğuştan omuriliğin geçtiği kanal dar ise daha erken yaşlarda da görülür. Omuriliğin ve her düzeyde ondan çıkan sağ ve sol bacaklara giden sonların üstünü örten ve onları dış tesirlerden koruyan ligamentum flavum denilen bir bağ dokusu vardır. Bu doku yaşlanmayla yahut kemik erimesine bağlı kireçlenmelerin artması ile kemikleşir ve omuriliği sıkıştırır ve bası oluşturur.

 Bu bası sonucu her iki bacakta ağrı yanma karıncalanma ve yürüme zahmeti üzere belirtiler gözükür. Kişi kısa bir ara yürümeye çalışsa bile sık sık durup dinlenme gereksinimi hisseder. Otururken bedenini öne hakikat şayet, anacak bu türlü rahatlar. Hastalık ilerlerse bacaklarındaki uyuşukluk ve yanmalar gece hastayı uyandırır, uyandığında bacaklarını bir kütük üzere hisseder, bacaklarını nereye koyacağını bilemez. Hastalığın ilerlediğini gösteren öteki bir belirti de bacaklara sık sık kramp girmesidir. En ileri safhada ise cinsel güç kaybolur, hasta idrar kaçırmaya başlar. Yalnızca uyuşmanın yahut yanmaların olduğu periyotta hastaya fizik tedavi, yüzme ve eksersizler önerilir.

Şayet bu darlık ileri derecedeyse yani hasta yürürken sık sık dinlenmek muhtaçlığını duyuyor yahut geceleri uyuşukluk nedeniyle uyanıyorsa kesinlikle ameliyat gerekir. Daha evvelce kanal darlığı ameliyatlarında omurga kanalı iki taraflı açılır yahut omurganın art kemiği olduğu üzere alınırdı. Bu hastalarda vakitle omurga statiğinde bozulma olduğu gözlendi ve vidalar ve platinle omurga tespit edilmeye başlandı, hala da Türkiye’nin büyük kısmında kanal darlığı ameliyatları bu formda yapılmaktadır. Lakin bu tip ameliyatlar büyük ameliyatlar olduğu için hastanın toparlanması ve olağan yaşama dönmesi epeyce geç olmaktadır.

Başa dön tuşu