EMDR (Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme Terapisi) Tedavisi

Göz hareketlerinin rahatsız edici fikirlerin şiddetini azaltabildiğinin tesadüfen keşfedilmesi ile başlandı. EMDR, güçlü bir psikoterapi yaklaşımıdır. Travmatik tecrübelerle bağlı olduğu bilinen beynimizdeki limbik sistem ve amigdalaya tesir ettiği öne sürülmektedir. Travmatik anılar, uzun müddet boyunca beynimizin epizodik hafıza kısmında sıkışık kalır. Terapi sırasında göz hareketleri ile beynimizin sağ ve sol yarım küreleri uyarılarak beynimizde kilitli kalmış anıların öbür anılarımızla ilgi kurması sağlanır. EMDR’nin iki istikametli uyarımı içeren tedavi prosedüründe, nörobiyolojik sistemlerimizi uyararak epizodik hafızamızda kilitli kalan, anlatmak istemediğimiz anılarımızın harekete geçerek semantik hafızamıza geçmesini sağlanır.

Her türlü ruhsal sorunun kaynağı olarak şahısların yaşadıkları anıların, geçmiş yaşantılarında hissettikleri duygu ve kanıların bugün ve yarınlarını yönettiği düşünülmektedir. EMDR Tedavisi ile travmanın yarattığı duygusal kilitlenmişliği açar, şahısların geçmişlerinin izlerinden kurtularak hayatlarına devam etmesi ve bugünkü sorunları ile daha güçlü kaynaklarla baş edebilmeleri amaçlanır. EMDR terapisi birinci görüşme ve sorunun tarifi 50 dakika, devam eden tedavi seansları 90 dakika olarak uygulanmaktadır.

Tedavi sonrasında kişi, sorunlarını anlatmaktan artık rahatsızlık duymaz. Anılarını yeni ve sağlıklı birbakış açısıyla görür. Evvelden yaşadığı olayların geçmişte kaldığına sahiden inanır ve artık onu olumsuz etkilemediğini bildirir.

EMDR TERAPİSİ (Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yine Sürece Terapisi)

HANGİ ALANLARDA KULLANILIR?

Herkesin geçmişte yaşadığı büyük yahut küçük travmalar olabilir. Kişinin küçüklüğünde yaşadığı olumsuz durum onun üzerinde travmatik tesir bırakmış ve o kişinin geleceğini etkilemiştir. EMDR Terapisi; travmasonrası gerilim bozukluğu, yas, depresyon, bağımlılıklar, cinsel istismar,depresyon, özgüven sorunları,sınav telaşı, doğal afetler, çocukluk periyodunda yaşanan üzücü olayların neden olduğu duygusalsorunların yanı sıra fobi, dert ve panik bozukluklarını gidermek için de kullanılan bir tedavi prosedürüdür.

Başa dön tuşu