Horlamanızın Nedeni Uyku Apnesi Olabilir!

Horlamanın sebep olduğu en kıymetli hastalıklardan biri olan uyku apnesi, uykuda teneffüsün durması olarak tanımlanır. Uyku sırasında nefesin durması ve yüzeysel hale gelmesi ve buna bağlı olarak bütün sistemlerde süreksiz, kalıcı hasarlar bırakabilen bu durum gece boyunca devam edebilir ve bazen fark edilmeyebilir. Uyku apnesi olması için kesinlikle yüksek sesle horlama olması gerekmez. Bazen çok sessiz bir biçimde de oluşabilir.

Uyku apnesine karşı gerekli tedbirler alınmaz ise, kalp ve teneffüs sistemi hastalıkları, beyin ve ruhsal sorunlar oluşabilir. Ayrıyeten dikkatsizliğe yol açarak dikkat eksikliği yaparak trafik kazalarına, iş kazalarına neden olabilir.

Uyku Apnesinin Nedenleri Nelerdir?

Uyku apnesine yol açan çeşitli nedenler vardır. Bunlar;

-alt ve üst teneffüs yollarındaki tıkayıcı bütün durumlar (burun kıkırdak eğriliği, burun eti büyümesi, kronik sinüzit, burun polipleri, geniz eti, yumuşak damak, küçük lisan, lisan, lisan kökü, patolojileri, bademciklerin çok büyük olması, gırtlakta yer kaplayan lezyonlar gibi)

-Yüz özellikleri; yüz formu, alt çene boyutları, boyun uzunluğu vs.

-Obezite

-Hipertiroid

-Sigara ve alkol tüketimi

-Çok nadiren görülse de beynin geceleri kısa vadeli olarak teneffüs ihtarları göndermeyi bıraktığı bir beyin bozuklukları uyku apnesine neden olabilir.

Uyku Apnesinin Belirtileri

Uykuda teneffüsün durması, uyku apnesinin en kıymetli belirtilerinden biridir. Uyku sırasında huzursuzluk, horlama, sık sık idrara kalkma, terleme, ağız kuruluğu ve reflü başka belirtiler ortasındadır.

Aynı vakitte baş ağrısı, unutkanlık, depresyon, dikkat eksikliği, uykuya doyamama, sabah dinç kalkamama ve çok derecede uykulu olmak uyku apnesinin gündüz gözlenen belirtileridir.

Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir?

Uyku apnesinin tedavisi için öncelikle yapılması gereken obezite kelam konusu ise, bu sorunun ortadan kaldırılmasıdır. Şayet üst teneffüs yollarında bariz anatomik darlıklar mevcutsa hastanın Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir. Gerek halinde uyku hastaları için KBB uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı ve nöroloji uzmanından oluşan bir kurul tarafında değerlendirilmelidir.

Uyku apnesinin tedavisinde uygulanan bir öteki yol de müspet hava basıncı (CRAP)’dır. Tedavi tesirine ve hastanın tercihine nazaran otomatik ayarlarda düzenleme yapılarak ya da sabit basınçlı aygıta geçilerek hasta denetim altına alınmalıdır.

Hava yolunu daima açık tutacak basınçlı hava veren aygıtların kullanımı, uyku apnesinin özgün tedavisidir.

Uyku Apnesi Nasıl Önlenir?

Alınacak kolay tedbirler ile uyku apnesini önlemek mümkündür. Bu hastalık için değiştirilebilir risk ögelerinden en kıymetlisi obezitedir. Uyku apnesi, kilo verilerek azaltılabilir. Ama altta yatan patolojiler çözülmedikçe tam olarak tedavi bahtı olanaksızdır.  Aynı vakitte alkol ve uyku ilaçlarından uzak durmak, sigarayı bırakmak ve sırt üstü yatmamak da bu rahatsızlığı azaltır.

Başa dön tuşu