Burun Eti

Burun etleri burun yan duvarında yerleşip önden geriye uzanan et ve kemikten oluşan olağanda bulunması gereken yapılardır. Burun etleri konka olarak isimlendirilir.Burun eti ekseriyetle, geniz eti yahut burun orta kemiği eğriliği ile karıştırılır.Geniz eti daha çok çocuklarda görülürken, burun eti büyümesi daha çok yetişkinlerde görülür. Burun etlerinin en büyük olanları altta yerleşmiş olan ve burun pasajı boyunca önden geriye uzanan alt konkalardır. Burun etleri burun hava kanalının yüzey alanını arttırarak, soluduğumuz havayı ısıtma, temizleme ve nemlendirme sürecinde yararlıdır. Burun etleri bazen kalıcı olarak çok büyüyüp nefes alıp vermemizi daima engelleyecek hale gelebilirler. Allerji, sinüzit ve tekrarlayan enfeksiyonlar burun eti büyümesine neden olur.

BURUN ETİ BÜYÜMESİ  NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Öncelik burun etlerinin büyümesine neden olan allerji, sinüzit ve enfeksiyonların tedavi edilmesi gerekir. Cerrahi tedaviler, ilaç tedavisine karşın burun etlerinde küçülme olmazsa gündeme gelir. Radyofrekans ile burun eti küçültme tekniği günümüzde en sık uygulanan sistemdir.

BURUN POLİPLERİ

Burun polipleri sinüs boşluklarında ve burun hava kanalında olağanda olmayan et dokularıdır. Bu etler sinüs boşluklarını doldurdukları üzere  burun hava kanalı içinede sarkarlar. Oluşma sebebi tam olarak bilinmemektedir. Burun polipleri allerjisi olan şahıslarda daha sık görülür. Bu hastalarda burun tıkanıklığı, burun akıntısı, koku alamama şikayetleri ve tekrarlayan sinüzit atakları görülür.

BURUN POLİPLERİ  NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Burun poliplerinin tedavisinde en tesirli tedavi ilaç kullanımıdır.

Başa dön tuşu