GENİZETİ VE BADEMCİK

Geniz eti nedir? Hangi rahatsızlıklara sebep olur?

Genizeti burun deliklerimizin en ardında ağzımızı açtığımız vakit damağın art bölgesindeki her çocukta olan bir dokudur.

Genizeti ne vakit sorun haline gelir?

Genizeti olağandan çok büyük olduğu vakit yahut çok sık iltihaplanma kelam konusu olduğu zaman iltihabi bir genizeti olduğu vakit bizim için sorun haline gelmektedir. En sık karşımıza gelen belirtisi olağandışı ölçüde büyüdüğü vakit çocuğun burundan nefes almasını engellemesidir. Çocukta önemli manada burun tıkanıklığı, geçmeyen nezle gripler, kulağa giden östaki borusu ağzını tıkadığı için tekrarlayan orta kulak iltihaplarına sebep olmaktadır. Çocuğun nefes almasının katiyen ameliyat ile düzeltilmesi gerekmektedir. Şayet çocukta genizeti var ve çocuk hasta olmadığı halde horluyor ise bu sorun mutlak suretle ameliyat olması gerekir.

Genizeti hangi rahatsızlıklara sebep olur?

Genizeti çocuklarda burun tıkanıklığı, burun akıntısı, geniz akıntısı, orta kulakta iltihap dediğimiz problemlere sebep olur.

Büyüyünce kaybolacak genizeti için neden ameliyat yapılıyor?

Hastalar büyüdüğü vakit kaybolacak birşey için neden ameliyat yapıyoruz diye sorar. Eğer çocukluk devrinde bu usul şikayeti olan çocuklar ameliyat ile tedavi edilmez ise burun tıkanıklığının yapmış olduğu öteki ziyanlardan ötürü yetişkin çağda orta kulaktaki iltihaptan dolayı çocukta sağırlık meydana gelmiş, kronik sinüzit gelmiş, devamlı ağzı açık uyuduğu için bademciklerde büyüme, ağız yapısı ve diş yapısında bozulma üzere başka sorunlara sebep olmaktadır.

Orta kulak iltihabı nasıl tedavi edilir?

Orta kulak itihapları bir enfeksiyon sonucunda akut olarak kulak ağrısı, kulakta duyma kaybı , kulak akınsıtı üzere şikayetler ile karşımıza gelmektedir. Akut ve genelde çocuklarda oluşan Nezle grip sonrası burun iltihabının orta kulağa geçmesinden ötürü oluşan durumlar ilaç tedavisi ile düzeltilebilmektedir. Antibiyotik, ağrı kesici, balgam sökücü ilaçlar ile düzeltilmektedir.

Tekrarlayan orta kulak iltihabı tedavi edilmezse ne olur?

Orta kulak itihapları tedavi edilmez ise kronik orta kulak iltihabı ile karşımıza gelmektedir. Kronik kulak iltihabı kulak zarının delinmesi, tekrarlayan kulak akıntıları, duyma kaybı üzere belirtiler. Tekrarlayan kulak iltihabı ilaç tedavisine ve yapılan timpanogram testlerine karşın düzelmezse şahısta duyma duyma kaybına sebep olmuş demektir. Bu durumda kulaktaki sıvının ameliyatla alınması gerekir. Alınan sıvı yapışkan (glue-air) gelirse kulak zarına ventilasyon tüpü takılır. Şayet su üzere gelirse tüp takılmaz. Takılan tüplerin en 6 ay kulakta kalıp orta kulağın havalanmasını istek ederiz. Bu süre zarfında kulağa su kaçırılmaması ve nezle grip sırasında burun çekme sürecini yapmamasını isteriz. 6 aydan sonra genelde kulak tüpleri tabiatıyla düşer.Kendiliğinden düşmeyen tüpler bir yılın sonunda muayenehane ortamında kulak kirini alır üzere çıkarılır.

Çocuklarda tekrarlayan bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda tekrarlayan bademcik iltihaplarında öncelikle buna sebep olan sorunlar var ise allerji üzere, immun yetmezlik üzere, enfeksiyon almaya meyilli ortamlar kelam konusu ise önce koruma yollarına gidilmeye çalışılır. Alerji tedavisi, diş çürüğü tedavisi yahut ilaç ile düzeltilmeye çalışılır. Çocuklarda yılda en az 4/5 defa bademcik iltihabı geçiriyor ise ve son 3 yıl içerisinde de 4/5 defa bademcik iltihabı geçiriyor ise biz bademciklerin cerrahi ile alınmasını öneriyoruz. Diğer bir durum çocuk iltihap geçirmiyor ve önemli manada bir horlama kelam konusu, çocuk nefes alamıyor ise muayene esnasında bademciklerin birbirine değecek kadar büyük olduğunu görüyorsak bizim için kesin ameliyat sebebidir.

Başa dön tuşu