SES HİJYENİ

Ses hijyeni, tıpkı ağız hijyeninde olduğu üzere, şahsî olarak takip etmemiz ve günlük hayatta uymamız gereken bir davranışlar topluluğudur. Birtakım şeyleri yaparak ve birtakım şeyleri yapmayarak sesimizin daha sağlıklı olmasını, daha az ses sorunu ile müsabakayı ve bu sorunlar oluştuğunda onlardan en kısa müddette kurtulmayı sağlayabiliriz.

Ses Hijyeni ile ilgili kimi kıymetli noktalar

I.                 Düzenli Ses İdmanı Yapın

Profesyonel ses kullanıcısının ses antrenmanlarından elde edeceği faydayı, bir atletin başarılı olmak için tertipli olarak yaptığı fizikî idmanlara benzetebiliriz. Sistemli ses idmanları sayesinde teneffüs takviyesi artar, ses perde esnekliği optimum hale gelir ve sesinizin rezonans kalitesi istenen düzeyde olur.

II.               Düzenli Fizik Antrenman Yapın

Sesimiz, fizikî ve ruhsal olarak bizi yansıtan tüm kesimlerin bir bütünüdür. Bir yakınımızın rastgele bir rahatsızlığı olduğunda bunu onunla telefonda konuşurken dahi anlayabiliriz. Fizikî ve ruhsal olarak yeterlilik halimiz kesinlikle sesimizde hissedilir. Fizik antrenman ile en aza indirilebilen postür bozuklukları ve gerilime bağlı sorunların ses üzerine tesiri çok çok fazladır.

III.              Yeterli Sıvı Alın

Ses tellerimizin problemsiz olarak çalışması ile ilgili en kıymetli faktörlerden birisi kâfi sıvı alımıdır. Bireylere ve sıhhat durumlarına nazaran değişkenlik göstermekle birlikte ortalama olarak bir günde tüketilen 2 litre su ses hijyeni için bir olmazsa olmazdır. Ses tellerinin nemlenmesinin sağlanması ve ses tellerinin uygun çalışması gereken hava basıncının azaltılması için su en ülkü sıvıdır. Kafein içeren içeceklerin sık ve çok tüketilmesi, sıvı gereksiniminin karşılanmasının tersine, su alımı gereksinimini arttıran faktörlerdir. Sıcak hava ya da klimalı kuru ortam üzere etrafa ilişkin değişkenler de gereksinim duyulan sıvıyı belirlerken dikkate alınmalıdır.

IV.             Sigaradan ve Başka Tütün Eserlerinden Uzak Durun

Sigara dudaklardan başlayarak akciğerlere kadar uzanan tüm ses yolundaki salgıları kurutur, tahrişi kolaylaştırır ve kronik bir iltihaba yatkınlığa yol açar.  Bu durum da birinci olarak ses kısıklığı ya da seste kabalaşma ile hissedilmeye başlanan genel bir ses kalitesi bozukluğuna kadar devam edebilir.  Tütün unsurlarının uzun müddetli kullanımının tüm ses yolunda kansere yol açabileceği de akıldan çıkarılmamalıdır.

V.               Bazı Pratik Öneriler

Aşağıda yer alan kısa tekliflere dikkat edilmesi sesinizi olumlu istikamette etkileyecektir:

Uykunuzun nizamlı olması sesinizi olumlu tarafta tesirler.

Gece yatarken yiyip içmemek reflüyü azaltarak ses kalitenizi korur.

Üst teneffüs yolu enfeksiyonlarının erken tedavisi sesinizin bozulmamasını sağlar.

Başta hormonlar olmak üzere birçok ilaç sesiniz üzerine tesirlidir, gereksiz ilaç kullanmaktan kaçının.

Başa dön tuşu